Trwa ładowanie...

5 przypadków świńskiej grypy w Warszawie. Najmłodszy pacjent ma roczek

W Polsce w 2106 zmarły już dwie osoby, które chorowały na świńską grypę

Share
5 przypadków świńskiej grypy w Warszawie. Najmłodszy pacjent ma roczek
djtxzey

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie poinformował, że dotychczas do PSSE wpłynęło pięć zgłoszeń zachorowań wirusem grypy AH1N1.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło 19 stycznia, chodziło o roczne dziecko z Mokotowa. Do 12 lutego wpłynęły jeszcze 4 podobne zgłoszenia, dwa z Woli, jedno z Ochoty i jedno z Wilanowa. Wszystkie dotyczyły dzieci. Najstarsze ma 7 lat.

Inspektorat informuje także w komunikacie, jak maksymalnie zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem. Należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami,, a w czasie wystąpienia objawów pozostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych. Ponadto należy zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci. Inspektorat przypomina też, że należy często myć ręce, unikać dotykania oczu, nosa i ust (co ma zapobiec roznoszeniu zarazków).

djtxzey

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Jak wynika z danych GIS od września 2015 roku w naszym kraju zanotowano prawie 1,5 miliona zachorowań na zwykłą grypę. Tylko od 16 do 22 stycznia zanotowano ponad 100 tys. przypadków.

Pandemia świńskiej grypy, która miała miejsce w latach 1918-1919, znana pod potoczną nazwą „hiszpanka” była pandemią wywołaną przez wyjątkowo groźną odmianę wirusa grypy A/H1N1. Pochłonęła ona jak się ocenia od 50 do 100 mln ofiar śmiertelnych na całym świecie.

djtxzey

Podziel się opinią

Share
djtxzey
djtxzey