Trwa ładowanie...

Aktywiści przeciwko Lex Deweloper. "Ustawa zniszczy krajobraz Polski"

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze wraz z przedstawicielami innych ruchów miejskich zorganizowali konferencję i happening. Zaapelowali, by Prezydent nie podpisał się pod ustawą “Lex Deweloper". Przynieśli ze sobą zabawkowy zamek, który nawiązuje do słynnego zamku w Stobnicy, symbolu deweloperskiej samowoli.

Aktywiści przeciwko Lex Deweloper. "Ustawa zniszczy krajobraz Polski"Źródło: Miasto Jest Nasze, fot: Miasto jest nasze
d2l94xp
d2l94xp

W czwratek aktywiści zoorganziowali konferencję przed Kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Mencwel tłumaczył, że jeśli ta ustawa wejdzie w życie, oznacza, że taki zamek jak w Stobnicy będzie mógł powstać w każdym powiecie - ostrzegał Jan Mencwel. Zaznaczył, że od początku protestowali przeciw tej ustawie. - Już teraz przy wielu inwestycjach mieszkaniowych jest potężne ryzyko korupcji. Ta ustawa tylko zwiększy pokusę, by różne rzeczy załatwiać pod stołem - mówił przewodniczący. Przypomniał, że podobne stanowisko przyjął niedawno komitet ds. Służb specjalnych przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Rząd i większość parlamentarna to zignorowali. Czy minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, który w Sejmie głosował przeciw ustawie, spotka się z Prezydentem i opowie mu, jakie są zagrożenia? - pytał Mencwel.

Wypowiedziała się również Dr Justyna Glusman, ekspertka do spraw samorządu i kandydatka MJN i koalicji ruchów miejskich na prezydent Warszawy. - ustawa “Lex Deweloper” odbiera prawo mieszkańcom współdecydowania o przestrzeni. Po wejściu w życie ustawy to ci najsilniejsi ekonomicznie będą mieli więcej do powiedzenia, niż zwykli mieszkańcy - zaznaczyła Glusman. Dodała, że przykładem jest Pole Mokotowskie, gdzie wysiłkiem mieszkańców udało się wywalczyć plan chroniący przed zabudową. - Teraz nie ma już pewności, że w tym miejscu nie powstaną budynki mieszkalne. Apelujemy do Pana Prezydenta o to, żeby nie podpisywał ustawy i zorganizował rzetelne konsultacje społeczne. Trzeba przyspieszyć proces budowy mieszkań, ale ta ustawa tego nie zrobi, a wprowadzi jedynie chaos - wyjaśniła.

Jan Mencwel dodał, że w 2009 roku, gdy to prezydent Lech Kaczyński uratował polskie miasta przed ustawą Palikota, która była napisana pod deweloperów i likwidowała pozwolenia na budowę. - Dla Andrzeja Dudy Lech Kaczyński to zwór. Prezydent może do tego wzoru nawiązać i nie podpisywać ustawy, która zniszczy krajobraz Polski. Polska to nie plac zabaw dla deweloperów, to nasze wspólne dobro - tłumaczył przewodniczący.

Ruchy miejskie zaniosły Prezydentowi petycję, pod którą podpisało się już kilkanaście organizacji z kilku miast w Polsce, zrzeszonych w Kongresie Ruchów Miejskich.

d2l94xp

Zobacz także: Pyton gigant pod Warszawą. "Boję się, wnuczków trzymam na podwórku"

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d2l94xp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l94xp