Trwa ładowanie...

Artystyczny weekend w Zielonym Jazdowie

Podróż recyclingową amfibią, koncert duńskiego zespołu Thee Attacks, recycling w kuchni - to tylko niektóre atrakcje weekendowe Zielonego Jazdowa. Wstęp wolny!

Artystyczny weekend w Zielonym Jazdowie
d2ozt7h
d2ozt7h

Weekend w Zielonym Jazdowie zaczyna się w piątek wieczorem. W trakcie debaty "Zielone plany dla Warszawy" odbędzie się prelekcja o planach urbanistycznych i rozbudowie stolicy, wpisujących się w potrzeby środowiska. Spotkanie poprowadzi Magdalena Staniszkis. Po dyskusji organizatorzy zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego "Ecumenopolis" poświęconego Stambułowi – piętnastomilionowemu wciąż rozrastającemu się miastu. Produkcja zrealizowana została w dynamicznej formie, ubarwionej animacjami i prezentuje konsekwencje szybkiego tempa przemian ogromnego miasta dla zwykłych mieszkańców. Po seansie, jak co tydzień, Zielony Jazdów zaprasza na relaks przy secie DJ-skim "Magazyn Glissando prezentuje".

W sobotnie południe wystartuje "Wehikuł # 11 – Amfibia", czyli ruchoma rzeźba Francisa Thorburna. Artysta skonstruował pojazd przystosowany do poruszania się po lądzie i wodzie. Budulcem konstrukcji są w większej części materiały pochodzące z recyklingu: drewniane bębny po kablach wysokiego napięcia, puste beczki po olejach napędowych, przedmioty znalezione. Mobilną rzeźbę ożywią ludzie - ochotnicy, których artysta zaprosi do przejazdu swoim wehikułem w roli heroicznych podróżników i zarazem żywych silników. Amfibia wyruszy spod Zamku Ujazdowskiego, w którym od początku lipca była budowana. Następnie w uroczystej procesji przejedzie do Portu Czerniakowskiego. Tam zostanie zwodowana.

Dwie godziny później, w ramach minitargu warzywno-owocowego zaprezentuje się rodzinne gospodarstwo ekoturystyczne "Dąbrówka" ze zdrowymi produktami. Wieczorem odbędzie się spotkanie z Markiem Budzyńskim, znanym architektem, autorem budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sądu Najwyższego. Budzyński opowie jak tworzyć budynki współistniejące z przyrodą. Po spotkaniu na scenie przed Zamkiem Ujazdowskim wystąpi duńska grupa Thee Attacks. Zespół wydał debiutancki album dopiero dwa lata temu, a koncertował już w Stanach Zjednoczonych i Europie, od Wielkiej Brytanii po Portugalię, grając m.in. na Roskilde Festival, SXSW, Canadian Music Week, Reeperbahn Festival i Eurosonic.

W niedzielę Warszawska Kooperatywa Spożywcza zaprosi na spacer w poszukiwaniu jadalnych roślin, z których – wspólnie z uczestnikami wycieczki – przygotuje posiłek. Natomiast Katarzyna Świeżak, redaktorka "Wysokich Obcasów" poprowadzi warsztaty dla dzieci. Uczestnicy samodzielnie przygotują stroje z nietypowych materiałów, po czym zorganizują pokaz mody. Na minitargu warzywno owocowym w niedzielę ponownie będzie można spotkać Pana Ziółko – na stoisku z żywnością Maryli i Piotra Rutkowskich oraz Ludwika Majlerta. Na zmęczonych – jak zwykle – czekają joga, tai chi, masaż tajski oraz medytacje aktywne, czyli kombinacja ruchu i relaksacji, tak bardzo zalecanych przez lekarzy i psychologów.

d2ozt7h

W weekend warto również zajrzeć na dziedziniec Zamku Ujazdowskiego. Marta Gessler i Qchnia Artystyczna przygotowali szereg atrakcji kulinarno-ekologicznych. W strefie Fresh serwowane będą świeże owoce i warzywa, a dzięki uprzejmości firmy Grąbczewscy, pokazana zostanie wystawa roślin łatwych w pielęgnacji. Równocześnie na obrusach, fartuchach i serwetkach zaprezentowane zostaną fotografie kulinarne (stylizację przedstawionych potraw wykonała Marta Gessler). W sobotę o godzinie 18 dyrektor CSW Fabio Cavallucci oraz Marta Gessler oficjalnie powitają gości, a potem restauratorka poprowadzi** warsztaty kulinarne i opowie o idei food recyclingu. Wieczorem (drugi seans w niedzielę) odbędzie się **pokaz filmu "Vegetable Orchestra" o niezwykłym zespole wykonującym muzykę wyłącznie przy użyciu świeżych warzyw i owoców. W niedzielę od godz. 12 na dziedzińcu CSW popularny malarz Leon Tarasewicz zaprezentuje wystawę kur i piskląt ozdobnych, a wieczorem mali i duzi wielbiciele Anny Seniuk będą mogli posłuchać
jak recytuje wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy
. Przez cały weekend na dziedzińcu CSW smakosze będą mieli możliwość degustowania produktów różnych firm produkujących zdrową żywność (m.in. Biopiekarni i Wildgrass).

d2ozt7h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozt7h