Trwa ładowanie...

Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Most pontonowy będzie gotowy we wtorek popołudniu

O tym, że most pontonowy będzie gotowy zgodnie z zaplanowanym terminem, poinformował Minister Obrony Narodowej. Przeprawę, na której zostanie położony alternatywny rurociąg, budowało wojsko. Konstrukcja zabezpieczy Wisłę przed zrzutem ścieków po awarii w oczyszczalni "Czajka".

Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Most pontonowy będzie gotowy we wtorek popołudniuŹródło: PAP, fot: PAP
d2f6tqj
d2f6tqj

Przeprawę budowało ponad 170 żołnierzy, m. in. z pododdziału 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia i Dęblina oraz 2. Pułku Saperów z Chełmna. Most ma długość 247 metrów i został wybudowany na wysokości Białołęki. Pod koniec tygodnia mają nim płynąć ścieki do oczyszczalni "Czajka", na prawym brzegu Wisły.

W poniedziałek na miejscu budowy był szef MON. Mariusz Błaszczak po odprawie z dowódcami przekazał, że w sztabie kryzysowym omawiane były postępy prac. – Mamy siedem elementów, a trzy z tych elementów są już połączone. W najbliższym czasie zostaną połączone kolejne i we wtorek most będzie gotowy – mówił w poniedziałek wieczorem szef MON.Błaszczak podziękował też żołnierzom "za wsparcie w ochronie zagrożonej ludności i środowiska."

Wojskowi zaczęli prace na Wiśle w piątek, od rekonesansu. O budowie alternatywnego rurociągu rząd i władze Warszawy zdecydowali 29 sierpnia. Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło 27 i 28 sierpnia br. W efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły.

O tym, że dodatkowy rurociąg jest dobrym rozwiązaniem są przekonani eksperci. - Rurociąg zastępczy to oczywiście rozwiązanie tymczasowe, doraźne. Ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu awarii na środowisko i zagrożenia sanitarnego dla mieszkańców okolicznych terenów. Przypuszczalnie po usunięciu awarii i testach kolektora ścieki powrócą do standardowej drogi przesyłu do oczyszczalni, a rurociąg zostanie zdemontowany – mówił WP bloger, ekspert sanitarny Cezary Pyszny.

d2f6tqj

O tym, że woda z kranów w Warszawie jest zdatna do picia i bezpieczna dla ludzi wielokrotnie zapewniały służby, w tym inspekcja sanitarna na Mazowszu. - Można z niej korzystać w domach i restauracjach, ale kąpiel w Wiśle jest stanowczo zakazana – mówiła nam Joanna Narożniak z mazowieckiej inspekcji sanitarnej.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Die Welt" z okładką o II Wojnie Światowej. Jest też artykuł od Mateusza Morawieckiego

d2f6tqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f6tqj