Trwa ładowanie...
d49l6ht

Bar mleczny skrywał niecodzienne mozaiki. "Odkrycie przy ulicy Nowy Świat 39"

Natknęli się na nie inwestorzy prowadzący remont.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bar mleczny skrywał niecodzienne mozaiki. "Odkrycie przy ulicy Nowy Świat 39"
d49l6ht

Na pierwszy rzut oka, jeden z lokali użytkowych na Nowym Świecie jest zwyczajnym pomieszczeniem, nie posiadającym większych walorów zabytkowych. Tak myśleli również obecni najemcy, jednak tylko do momentu rozpoczęcia remontu.

Wraz ze startem prac okazało się, że pod zwykłymi płytami karton-gipsowymi, znajdują się niezwykłe mozaiki autorstwa Andrzeja Konarskiego. O tym odkryciu został też szybko powiadomiony Stołeczny Konserwator Zabytków. Chodzi o lokal przy ul. Nowy Świat 39, gdzie w przeszłości znajdowały się m.in. bar mleczny oraz zakład mleczarski. Ujawniona naścienna dekoracja pochodzi z lat 60-tych XX wieku i zajmuje powierzchnię u góry ścian, w sali frontowej.

- Mozaiki bardzo często były wykorzystywane jako element dekoracyjny w architekturze powojennej. Zarówno modernistycznej, jak też socrealistycznej. Były ważnym elementem dopełnienia budynków, nierzadko podkreślały ich wyraz ideologiczny. Te abstrakcyjne były za to wyrazem wolności artystycznej po 1956 r. - napisał na swoim profilu Michał Krasucki, zastępca konserwatora zabytków.

d49l6ht

Sam stan mozaiki jest dobry, choć niestety są pojedyncze miejscowe uszkodzenia. Pod płytami znajdowała się ona przez ostatnich 16 lat. Stołeczny Konserwator Zabytków doszedł już do porozumienia z inwestorem , zarówno w zakresie ochrony tej niezwykłej dekoracji, jak i jej właściwego wyeksponowania pod kątem planowanej działalności.

Przeczytajcie też: Szantażował warszawianki, żądając pieniędzy. "Umawiał się na seks, robił zdjęcia i groził, że wrzuci je do sieci"

d49l6ht

Podziel się opinią

Share
d49l6ht
d49l6ht