Trwa ładowanie...
d3v569e

"Biała Polska tylko zimą". Pikieta przeciwko agitacji ONR przed UW

"Nie chcieliśmy zgłaszać tej pikiety, bo musielibyśmy czekać cztery dni na decyzję miasta"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Biała Polska tylko zimą". Pikieta przeciwko agitacji ONR przed UW
d3v569e

"No pasaran", "Uwaga, naziści u bram UW" czy "Biała Polska tylko zimą" - takie napisy można było przeczytać na transparentach, jakie pojawiły się w środę na pikiecie przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego. Zorganizowano ją jako odpowiedź na wtorkowe zgromadzenie *Obozu Narodowo-Radykalnego. *Jak informowaliśmy wczoraj , obok bramy UW na Krakowskim Przedmieściu pojawił się we wtorek namiot Obozu Narodowo-Radykalnego. Rozdawano ulotki oraz propagowano hasła wzywające do nienawiści m.in. „Śmierć wrogom ojczyzny” czy „Zakaz pedałowania”. Sytuacja zbulwersowała studentów, którzy zgłaszali się do władz Uniwersytetu z prośbą o wyjaśnienie. W środę zorganizowali manifestację przeciwko agitacjom ONR-u.

Władze UW wydały oficjalne oświadczenie, w którym odcięły się od akcji ONR-u. Podkreślono w nim również, że działalność tej organizacji nie ma nic wspólnego z misją Uniwersytetu. Wyrażono nadzieję, że władze Warszawy podejmą kroki, aby tego typu działalność przed bramą UW nie była możliwa.

Sprawa trafi do sądu

d3v569e

- Organizatorzy wszystkich wydarzeń, które odbywają się w tym miejscu, muszą uzyskać zgodę od służb miejskich, a nie administracji uczelnianej. Tak było i w tym przypadku. Zgodnie z informacjami, które uzyskaliśmy od policji, organizatorzy tej akcji mają zgodę na korzystanie z tego miejsca do godz. 13.30 – poinformowało biuro prasowe UW. Jak się okazało, ONR zgromadzenie zgłosił, ale namiot ustawiony został bezprawnie. Organizacja będzie musiała zapłacić karę.

Na miejscu pojawiła się też policja. - Wylegitymowaliśmy sześć osób ze zgromadzenia. Miały na ogólnodostępnym stoliku ulotki i treści, które mogły być zabronione prawem. Sporządziliśmy dokumentację i na jej podstawie skierujemy do sądu wniosek o ukaranie z art. 141 kodeksu wykroczeń – powiedział TVN Warszawa Robert Szumiata ze śródmiejskiej policji .

Dzisiejszą kontrmanifestację zorganizował Uniwersytet Zaangażowany - oddolna inicjatywa studentów UW oraz członkowie Partii Razem. - Nie chcieliśmy zgłaszać tej pikiety, bo musielibyśmy czekać cztery dni na decyzję miasta w tej sprawie - wyjaśniają w rozmowie z WawaLove.pl. Pikietujący zostali wylegitymowani przez policję.

Przeczytajcie też: Wola. Powstanie skwer im. W. Bartoszewskiego? PiS przeciwko. "Bo dostał order od Niemców"

d3v569e
Podziel się

Podziel się opinią

Share

d3v569e

d3v569e
d3v569e