Trwa ładowanie...
d17ce73

CNN o warszawskiej architekturze [WIDEO]

Ewa Kuryłowicz: "W mieście takim jak Warszawa, gdzie 80% budynków zostało zniszczonych lub zdewastowanych, każdy przykład oryginalnych architektury jest traktowany jako świętość"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
CNN o warszawskiej architekturze [WIDEO]
d17ce73

Na stronach amerykańskiej telewizji pojawił się film opowiadający o dawnej, socjalistycznej architekturze. Film dotyczy Warszawy (choć przez moment pojawiają się w nim Kielce). Reporterka CNN rozmawia z m.in. Ewą Kuryłowicz, znaną architektką oraz Włodzimierzem Sobonem, project managerem warszawskiej Rotundy. Co z zrobić z tymi budynkami? - zastanawia się CNN.

Ewa Kuryłowicz opowiada między innymi o Pałacu Kultury i Nauki. "Jest paskudny. Naprawdę jest paskudny" mówi reporterce. Jednak Kuryłowicz nie chce by go zburzono. "Jest częścią naszej historii już tak długo, że niech lepiej zostanie". Tak się zastanawiamy czy przy tej okazji Ewa Kuryłowicz opowiedziała o luksusowym osiedlu zamkniętym na którym mieszka, mieszczącym się w samym sercu Powiśla i które za sprawą także jej biura zostało wycięte z tkanki miejskiej i ogrodzone płotem .

Włodzimierz Sobon z Rotundy opowiada, że było sporo głosów by zburzyć Rotundę i w jej miejscu postawić zupełnie coś nowego. Jest przeciwny takiemu rozwiązaniu. "Chcieliśmy uszanować narodową spuściznę" - mówi uśmiechniętej pani z CNN. "Ten budynek był i jest naprawdę ważny dla mieszkańców". O jakim budynku on mówi? O tym, który od lat jest owinięty reklamowym śmieciem i który mieszkańcy Warszawy bardzo rzadko mogą oglądać? Nawet reporterka CNN mogła go zobaczyć jedynie w wersji "reklamowej".

d17ce73

Przeczytajcie: Internauci śmieją się z reklam i Ratusza

Przy okazji pokazywania tzw. socjalistycznej architektury, warto może było pokazać amerykańskiej telewizji Świątynię Opatrzności Bożej , która straszy w Wilanowie, a w którą wciąż ładowane są miliony złotych. Spytać gościa z Ameryki jak podobają się jej budowane obecnie punktowce lub grodzone, jak wiejskie gospodarstwa "apartamentowce"? Szkoda też, że CNN nie załapało się na Trybsona na Smyku .

Co ciekawe, w filmie Ewa Kuryłowicz mówi m.in.: "W mieście takim jak Warszawa, gdzie 80% budynków zostało zniszczonych lub zdewastowanych, każdy przykład oryginalnej architektury jest traktowany jako świętość". Zapraszamy w takim razie do obejrzenia zabytkowej części Pragi Północ. Nie CNN. Panią Kuryłowicz.

Zobaczcie film! (ang.) * *

d17ce73
Podziel się

Podziel się opinią

Share

d17ce73

d17ce73
d17ce73