Trwa ładowanie...
d2o5424

Cud nad Wisłą. Zamknięto most Łazienkowski, zmniejszyło się zanieczyszczenie powietrza!

Wyłączenie z ruchu przeprawy, mimo iż dla niektórych uciążliwe, przysłuży się naszemu zdrowiu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Cud nad Wisłą. Zamknięto most Łazienkowski, zmniejszyło się zanieczyszczenie powietrza!
d2o5424

Od kliku lat informujemy Was o tym, że dopuszczalne normy szkodliwych substancji w powietrzu są w stolicy przekroczone kilkukrotnie.W Warszawie nie ma miejsca, w którym stężenie benzoalfapirenu byłoby na poziomie niegroźnym dla zdrowia. Nawet w najczystszych częściach Warszawy - w Wawrze, Wilanowie, na Białołęce i Bielanach stężenie tej substancji przekracza dopuszczalne normy. Najgorzej jest w zachodnich dzielnicach Warszawy (Wola, Bemowo, Włochy) - szczególnie w Ursusie. Tu normy przekroczone są prawie czterokrotnie.

Benzoalfapiren, który jest jednym z głównym składników pyłu w powietrzu, jest rakotwórczy. Według opublikowanego niedawno zestawienia Najwyższej Izby Kontroli, jego poziom w ostatnich trzech latach wzrósł w Warszawie dwu-, a w niektórych miejscach nawet trzykrotnie. Za zanieczyszczenie stołecznego powietrza odpowiadają w stolicy głównie samochody.

Tymczasem okazuje się, że w związku z zamknięciem mostu Łazienkowskiego , którym codziennie do Centrum wjeżdżało prawie 100 tys. aut, zanieczyszczenie znacznie się zmniejszyło. Według stacji pomiarowych ustawionych w różnych punktach miasta ramach Systemu Oceny Jakości Powietrza, jeszcze 14 lutego w Śródmieściu poziom pyłu PM 2,5 wynosił 77.4 µg na m3 (PM 10 - 87.9), a już dwa dni później wynosił już tylko 14.9 µg na m3 (PM 10 - 22.4 µg) (dane za powietrze.zm.org.pl).

Podobnie było na Ursynowie

oraz Targówku

Jak powiedziała w rozmowie z WawaLove.pl Kamila Musiatowicz z Zielonego Mazowsza, zmniejszenie zanieczyszczenia wynika m.in. z faktu, że mieszkańcy stolicy oraz dojeżdżający do pracy w Warszawie przesiedli się do pojazdów komunikacji miejskiej. Musiatowicz potwierdza, że zaobserwowano poprawę. - Wkrótce będzie jeszcze lepiej, bo pogoda się poprawi i więcej ludzi przesiądzie się na rowery - mówi. - Warto podkreślić, że te* wyniki zależne są też od innych czynników, jak pogoda czy siła wiatru.* Ale poprawę widać - dodaje.

d2o5424

Zwykle po stolicy jeździ ponad 1,2 miliona samochodów, w tym ponad 900 tysięcy osobowych. Na każdy tysiąc mieszkańców przypadają więc 543 samochody osobowe. To więcej niż wynosi unijna średnia (484 samochody na 1000 mieszkańców), i dużo więcej niż ten sam współczynnik na przykład dla Berlina (300 samochodów na 1000 mieszkańców). Według NIK w Warszawie za zanieczyszczenie powietrza w ok. 67 proc. odpowiada właśnie komunikacja samochodowa.

Wyłączenie z ruchu mostu, mimo iż dla niektórych uciążliwe przysłuży się naszemu zdrowiu. Warszawa jest w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie . Są dni, gdy stacje pomiarowe Wojewódzkiego Instytutu Ochrony Środowiska notują stężenie na poziomie 109 μg/m3. To prawie tyle co w Pekinie , w którym mieszkańcy noszą maseczki na twarzy.

Obowiązujące w Europie normy dopuszczają maksymalnie 35 dni w roku, kiedy przekroczone są stężenia dobowe pyłów PM 10 w powietrzu. W stolicy tych dni jest co najmniej 1,5 raza tyle - średnio 57,5 w roku.

Nawet jeśli zamknięcie mostu miało tylko minimalny wpływ na poprawę powietrza, warto odnotować zmniejszenie zanieczyszczenia.

d2o5424

Przeczytajcie też: 2325 pomysłów na wydanie 51 milionów

d2o5424

Podziel się opinią

Share

d2o5424

d2o5424