Trwa ładowanie...

Drzewa, krzewy i trawniki przy nowych stacjach metra

250 drzew, 23 tys. krzewów oraz 45 tys. metrów kwadratowych trawników to zieleń, którą zostawi po sobie w mieście budowa Centralnego Odcinka II Linii Metra

Drzewa, krzewy i trawniki przy nowych stacjach metra
d1y0evq
d1y0evq

250 drzew, 23 tys. krzewów oraz 45 tys. metrów kwadratowych trawników to zieleń, którą zostawi po sobie w mieście budowa Centralnego Odcinka II Linii Metra.Niemal zakończone zostały prace przy odtwarzaniu zieleni przy stacjach Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Okolice stacji Świętokrzyska, Nowy Świat – Uniwersytet i Centrum Nauki Kopernik zaczną się zielenić w ostatnich dniach września.

Na terenach dziś zajmowanych przez place budowy pojawi się prawie 250 drzew.Większość z nich to lipy, platany i brzozy, gatunki te najlepiej sprawdzają się w warunkach miejskich. Nawet gdy osiągną znaczne rozmiary, wciąż będą mieć wąskie i łatwe do kształtowania przez przycinanie korony, przez co nawet po latach nie będą stanowić niebezpieczeństwa dla użytkowników otaczających je chodników i dróg.

Prawie połowa z wszystkich przewidzianych do posadzenia drzew trafiła już na teren stacji Stadion Narodowy. Są tam przede wszystkim sadzonki brzozy alpejskiej, zlokalizowane pomiędzy wyróżniającymi tę stację ozdobnymi czaszami wentylatorów. Inne gatunki można spotkać przy skrzyżowaniu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej na terenie budowy wentylatorni szlakowej V11. Trafiły tam graby kolumnowe, brzozy, dąb czerwony, dąb kolumnowy i klon z gatunku royal red. Wszystkie sadzone drzewa mają co najmniej 18 cm obwodu na wysokości metra nad ziemią. Miejsca dla nich zostały specjalnie przygotowane: ziemia jest uzupełniona hydrożelem, który gromadzi wodę opadową i wyposażona w system nawadniająco-napowietrzający.

d1y0evq

Drzewa tworzące szpalery wzdłuż ulic, również te już teraz tam rosnące, zostaną specjalnie zabezpieczone. Przede wszystkim ich teren zostanie wydzielony z chodnika za pomocą kratownic lub donic, a pnie zabezpieczone pionowymi osłonami, w szczególności w pobliżu parkingów. Również chodniki będą zabezpieczone przed drzewami: zastosowanie ekranów antykorzennych ograniczy rozrost korzeni, które mogłyby niszczyć i zaburzać powierzchnię dla pieszych.

d1y0evq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y0evq