Happening "One Billion Rising" w Warszawie [WIDEO]

Po raz kolejny, 14 lutego kobiety zatańczą na "patelni" przy stacji Metro Centrum
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Happening "One Billion Rising" w Warszawie [WIDEO]
WP

One Billion Rising to taniec-protest przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet. Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. W ubiegłym roku tańczyło 200 krajów z całego świata w tym Polska w 30 miastach. Także Warszawa.

"**W tym roku polski taniec 14 lutego w ramach akcji One Billion Rising chcemy dedykować prawu dziewczynek i dziewcząt do życia bez przemocy, do życia w szacunku i poczuciu bezpieczeństwa**" - czytamy na stronie wydarzenia .

WP

- Z badań wynika, że jedna na cztery-pięć dziewczynek w wieku dojrzewania doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej w intymnym związku z chłopakiem.

- Bycie potencjalną ofiarą słownych i fizycznych zaczepek dotyczących ciała i seksualności ze strony rówieśników to codzienność życia dziewcząt.

- Dziewczęta nie potrafią odróżnić „końskich zalotów” od zagrożenia gwałtem, z powodu poczucia winy i wstydu nie przyznają się do bycia ofiarą.

WP

- Dziewczęta żyją w lęku przed chłopcami i mężczyznami. Boją się ich w szkole, na dyskotekach, w drodze do sklepu, w windzie, w piwnicy, w tunelach, przedziałach pociągów.

- Z badań wynika, że w skali światowej dziewczęta między 15. a 19. rokiem życia stanowią 50 proc. ofiar przemocy seksualnej. 

- Statystyki policyjne pokazują, że dziewczęta i kobiety to grupa najbardziej narażona na przemoc, w tym przemoc seksualną.

WP

Warszawska akcja odbędzie się 14 lutego o godz. 18:00 na tzw. patelni przy Metrze Centrum. Załóżcie coś różowego - apaszkę, czapkę, szal, sweter - to znak rozpoznawczy akcji.

**Link do wydarzenia**

Czytaj również:  Złożono zażalenie na umorzenie śledztwa ws. gwałtu w Lesie Kabackim

WP

Podziel się
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP