Trwa ładowanie...

Informatorzy ZTM pomogą na pl. Wileńskim

Od 22 lipca przejazd na pl. Wileńskim zostanie zamknięty. Autobusy i samochody pojadą trasami objazdowymi

Informatorzy ZTM pomogą na pl. Wileńskim
d29wtas
d29wtas

Pasażerów korzystających z komunikacji autobusowej, na czas całkowitego zamknięcia dla ruchu odcinka al. Solidarności w rejonie pl. Wileńskiego, czeka istotna zmiana organizacji komunikacji. Zarząd Transportu Miejskiego, żeby uniknąć komunikacyjnego paraliżu na objazdach (ze względu na ograniczoną przepustowość praskich skrzyżowań – ul. Jagiellońskiej i ul. Ratuszowej, al. Solidarności i ul. Jagiellońskiej) zdecydował się na dość radykalne rozwiązania - autobusy kursujące ciągiem ul. Radzymińskiej (m.in. linie 120, 160, 169, 512, 718, 738, 805) będą zaczynały i kończyły trasy po wschodniej stronie placu budowy, a autobusy kursujące mostem Śląsko-Dąbrowskim - po zachodniej (linia 190). Żeby pojechać dalej, trzeba będzie się przesiąść pomiędzy tymi liniami, przechodząc przez przejście dla pieszych, znajdujące się na terenie budowy stacji metra. Pomimo przesiadki taki sposób podróżowania będzie najkrótszy, gdyż nie będzie wymagał korzystania z długiego objazdu placu budowy.

ZTM utrzyma bezpośrednie połączenia z Targówka i ciągu ul. Radzymińskiej z pl. Bankowym (linia Z60), jednak podróż długą trasą objazdową, omijającą plac budowy, według przewidywań będzie trwała znacznie dłużej niż podróż krótszą trasą - z przesiadką przy budowanej stacji metra.

W przewozie pasażerów z rejonu pl. Wileńskiego najważniejsza będzie komunikacja szynowa.* Tramwaje linii 23 i 26 będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością po swoich stałych trasach.*

d29wtas

Aby dodatkowo ograniczyć utrudnienia w ruchu niektóre linie (np. 302, 527) zostaną skierowane na trasy objazdowe z pominięciem rejonu Dworca Wileńskiego. Dlatego np. mieszkańcy zielonej Białołęki znowu będą się przesiadać do metra na stacji Dworzec Gdański.

W związku z zamknięciem pl. Wileńskiego dla autobusów, informatorzy ZTM udzielać będą szczegółowych informacji o zmianach. Będą oni pełnili dyżury do 21 lipca, w godz. 6:00-10:00na przystankach przy dworcu Wileńskim oraz 15:00-20:00 na przystankach przy stacji Ratusz Arsenał oraz przy kinie Femina.* Dodatkowo 22-26 lipca w godzinach od 6:00 do 20:00*na przystankach Dw. Wileński po stronie dworca kolejowego, przy cerkwi oraz przy ul. Jagiellońskiej, na przystankach autobusowych i tramwajowych Ratusz Arsenał oraz na przystankach Szwedzka i Inżynierska.

Zamknięcie pl. Wileńskiego dla autobusów pozwoli na przywrócenie ruchu stałego dla wszystkich mieszkańców Warszawy od placu Bankowego wzdłuż al. Solidarności, łącznie z mostem Śląsko – Dąbrowskim, o trzy miesiące wcześniej niż planowano. Ulica Targowa zostanie odtworzona o miesiąc wcześniej niż planowano, a most Śląsko – Dąbrowski będzie mógł służyć objazdowi w przypadku konieczności ograniczenia ruchu na czas remontu mostu Grota – Roweckiego. Dodatkowym argumentem przemawiającym za czasowym wstrzymaniem ruchu jest fakt, iż dzięki temu ciężki sprzęt będzie jeździł o trzy miesiące krócej po wąskich praskich ulicach, np. po ul. Jagiellońskiej.

Dzięki zamknięciu pl. Wileńskiego dla autobusów możliwe będzie szybsze wykonanie części stacji znajdujących się w obrębie skrzyżowania. Do wykonania jest 20 paneli ścian szczelinowych, 11 baret, 7 panelowa ściana odcinająca (cut-off wall), 42 metrowa ściana odcinająca z profili larsena. W przypadku utrzymania ruchu w al. Solidarności dla pojazdów uprawnionych, czas potrzebny na operację wyniósłby ponad 4 miesiące.

d29wtas
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29wtas