Trwa ładowanie...

Rozmowy o wycince drzew na Wybrzeżu Helskim. Są nowe ustalenia

Planowana wycinka drzew po praskiej stronie Wisły w Warszawie nadal wstrzymana. Będzie tak, dopóki przedstawiciele stołecznego ratusza nie skończą rozmów ze stroną społeczną na temat planowanej inwestycji. Cel negocjacji to zminimalizowanie szkód dla środowiska w miejscu, gdzie powstaną zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

Rozmowy o wycince drzew na Wybrzeżu Helskim. Są nowe ustaleniaŹródło: East News, fot: Adam Burakowski/REPORTER
d2zb7qb
d2zb7qb

Przed południem prezydent stolicy Rafał Trzaskowski poinformował o wyniku kolejnej tury rozmów dot. wycinki drzew wzdłuż ul. Wybrzeże Helskie.

"Zgodziliśmy się wszyscy, że budowa zabezpieczenia przeciwpowodziowego, chroniącego mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy oraz troska o przyrodę obszaru Natura 2000 są koniecznością" - podkreślił Rafał Trzaskowski.

Dodał jednocześnie, że Miasto Stołeczne Warszawa nie może pozwolić sobie na opóźnienie projektu po prawej stronie Wisły. "Zadaniem prezydenta jest zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańcom, a naszym wspólnym celem jest to, aby inwestycja ta jak najmniej ingerowała w cenny przyrodniczo obszar" - podkreślił Trzaskowski.

Zobacz też: Koniec "Czarnego Kota". Wewnątrz rozrzucone dokumenty i połamane meble

Na początku tego tygodnia mieszkańcy stolicy zaproponowali takie zmiany w projekcie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, które nie wpłyną na termin realizacji inwestycji, a przyczynią się do ocalenia części przyrody na obszarze Natura 2000.

d2zb7qb

Warszawa. Wycinka drzew wzdłuż ul. Wybrzeże Helskie wstrzymana

Prezydent Warszawy zapewnił, że propozycje przeanalizuje inwestor i oceni, czy są wykonalne. To nie jedyne modyfikacje projektu.

"Wykonawca inwestycji wykorzysta do budowy inny rodzaj maszyny. Dzięki temu uda się znacząco zwęzić pas robót budowlanych, oszczędzając kolejne drzewa. I tak, jak zapowiadaliśmy wcześniej, chodnik i ścieżka rowerowa będą miały inny przebieg - dzięki temu ocalimy jeszcze więcej drzew" - relacjonuje Rafał Trzaskowski.

Jeszcze w tym tygodniu urzędnicy warszawskiego ratusza spotkają się z ekspertami. Zasięgną opinii na temat planowanej wycinki drzew wzdłuż Wybrzeża Helskiego i możliwości zmniejszenia strat dla przyrody.

Wycinka drzew ma być wstrzymana do czasu zakończenia tych rozmów.

Na początku lutego ekolodzy i miejsce aktywiści protestowali po praskiej stronie Wisły przeciw wycinaniu drzew. Dzień po proteście, na Wybrzeżu Helskim pojawili się urzędnicy z prezydentem stolicy na czele i zapewnili o wstrzymaniu wycinku.

Inwestycja na Pradze-Północ to część zabezpieczenia Warszawy przed powodzią. Wał w tej części miasta został uszkodzony podczas powodzi w 2010 r., dlatego potrzebna jest dodatkowa ochrona.

Źródło: UM Warszawa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zb7qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zb7qb