Trwa ładowanie...

Spór o drzewa przy Wybrzeżu Helskim w Warszawie. Rafał Trzaskowski wstrzymuje wycinkę

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe przy Wybrzeżu Helskim spowodowały ostry spór w Warszawie. Inwestycja ta zakłada bowiem wycinkę drzew nad Wisłą. Aktywiści i ekolodzy bronią Wybrzeża Helskiego i apelują do władz Warszawy o zmianę decyzji. - Wstrzymujemy wycinkę do piątku - poinformował Rafał Trzaskowski.
Share
Warszawa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas briefingu prasowego dot. inwestycji przeciwpowodziowej na Wybrzeżu Helskim
Warszawa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas briefingu prasowego dot. inwestycji przeciwpowodziowej na Wybrzeżu HelskimŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d2ako1b

We wtorek przed południem prezydent Warszawy i dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni spotkali się z dziennikarzami i aktywistami na Wybrzeżu Helskim. Rafał Trzaskowski podkreślił, że ratusz intensywnie zajmuje się inwestycją przeciwpowodziową od kilku tygodni.

- Mamy obowiązek myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie. Ale myśleć w taki sposób, żeby jak najmniej ingerować w przyrodę - zaznaczył na początku konferencji prezydent stolicy.

- Ponieważ były tu liczne protesty, ja zdecydowałem, żeby do piątku wstrzymać jakąkolwiek wycinkę. W piątek spotkamy się z organizacjami, które protestują, żeby porozmawiać o tym, jak ten projekt będzie wyglądał i czy jesteśmy w stanie jeszcze bardziej ograniczyć ingerencję w zieleń - zadeklarował Rafał Trzaskowski.

d2ako1b

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

Dodał, że pierwsze decyzję, które dotyczą Wybrzeża Helskiego zapadły. W miejscu, gdzie odbyła się wtorkowa konferencja prasowa miał powstać parking. - Tego parkingu tu nie będzie - podkreślił prezydent stolicy.

W najbliższy piątek, 7 lutego br. przedstawiciele ratusza mają spotkać się z miejskimi aktywistami i ekologami, aby zastanowić się co dalej z inwestycją przeciwpowodziową nad Wisłą.

Warszawa. Rafał Trzaskowski i Justyna Glusman podczas briefingu prasowego dot. inwestycji przeciwpowodziowej na Wybrzeżu Helskim PAP
Warszawa. Rafał Trzaskowski i Justyna Glusman podczas briefingu prasowego dot. inwestycji przeciwpowodziowej na Wybrzeżu HelskimŹródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell

Warszawa. Ratusz zapowiada inwestycje w zieleń na Pradze

Na wtorkowej konferencji głos zabrała również szefowa ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Justyna Glusman mówiła o inwestycjach, jakie miasto planuje przeprowadzić na terenie Pragi.

d2ako1b

- Minimalizujemy wycinkę drzew, dlatego też działania, które mają zwiększyć kompensację przyrodniczą dla Pragi, bo to jej głównie dotyczy inwestycja - podkreśliła Glusman. I dodała, że w tym roku miasto chce zasadzić dwa razy więcej drzew niż rok wcześniej, kiedy było ich 430.

- Dodatkowo przyspieszymy realizację praskich podwórek i skwerów. Mamy 11 projektów gotowych do realizacji. Są to m.in. Markowska i Inżynierska - uzupełniła dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Warszawa. Spór o wycinkę drzew przy Wybrzeżu Helskim

W poniedziałek Rafał Trzaskowski opublikował swoje stanowisko w tej sprawie na Facebooku. Wniosek płynący z jego wpisu jest jednoznaczny: dla władz stolicy najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Wcześniej, tego samego dnia, na konferencji prasowej wystąpili przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

d2ako1b

"Miałem dziś zaszczyt wystąpić na konferencji prasowej u boku prof. Wiktora Kotowskiego, biologa, wybitnego specjalisty od bagien i mokradeł. Profesor również apeluje do Rafała Trzaskowskiego o wstrzymanie wycinek nad Wisłą. Można jeszcze przeprojektować inwestycję!" - napisał jeden z liderów MJN Jan Mencwel .

Przypomnijmy, że chodzi o wycinkę ok. 500 drzew na terenie, który należy do obszaru "Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły". Miasto planowało je wyciąć w związku z budową zabezpieczenia przeciwpowodziowego, które miałoby powstać od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego.

Źródło: UM Warszawa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ako1b

Podziel się opinią

Share
d2ako1b
d2ako1b