Trwa ładowanie...

Spór o drzewa przy Wybrzeżu Helskim w Warszawie. Rafał Trzaskowski wstrzymuje wycinkę

Zabezpieczenia przeciwpowodziowe przy Wybrzeżu Helskim spowodowały ostry spór w Warszawie. Inwestycja ta zakłada bowiem wycinkę drzew nad Wisłą. Aktywiści i ekolodzy bronią Wybrzeża Helskiego i apelują do władz Warszawy o zmianę decyzji. - Wstrzymujemy wycinkę do piątku - poinformował Rafał Trzaskowski.

Spór o drzewa przy Wybrzeżu Helskim w Warszawie. Rafał Trzaskowski wstrzymuje wycinkęŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4nd5bc
d4nd5bc

We wtorek przed południem prezydent Warszawy i dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni spotkali się z dziennikarzami i aktywistami na Wybrzeżu Helskim. Rafał Trzaskowski podkreślił, że ratusz intensywnie zajmuje się inwestycją przeciwpowodziową od kilku tygodni.

- Mamy obowiązek myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie. Ale myśleć w taki sposób, żeby jak najmniej ingerować w przyrodę - zaznaczył na początku konferencji prezydent stolicy.

- Ponieważ były tu liczne protesty, ja zdecydowałem, żeby do piątku wstrzymać jakąkolwiek wycinkę. W piątek spotkamy się z organizacjami, które protestują, żeby porozmawiać o tym, jak ten projekt będzie wyglądał i czy jesteśmy w stanie jeszcze bardziej ograniczyć ingerencję w zieleń - zadeklarował Rafał Trzaskowski.

Zobacz też: Beata Mazurek skrytykowała PO. Małgorzata Kidawa-Błońska jej odpowiedziała

Dodał, że pierwsze decyzję, które dotyczą Wybrzeża Helskiego zapadły. W miejscu, gdzie odbyła się wtorkowa konferencja prasowa miał powstać parking. - Tego parkingu tu nie będzie - podkreślił prezydent stolicy.

d4nd5bc

W najbliższy piątek, 7 lutego br. przedstawiciele ratusza mają spotkać się z miejskimi aktywistami i ekologami, aby zastanowić się co dalej z inwestycją przeciwpowodziową nad Wisłą.

Warszawa. Rafał Trzaskowski i Justyna Glusman podczas briefingu prasowego dot. inwestycji przeciwpowodziowej na Wybrzeżu Helskim PAP
Warszawa. Rafał Trzaskowski i Justyna Glusman podczas briefingu prasowego dot. inwestycji przeciwpowodziowej na Wybrzeżu Helskim Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell

Warszawa. Ratusz zapowiada inwestycje w zieleń na Pradze

Na wtorkowej konferencji głos zabrała również szefowa ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni. Justyna Glusman mówiła o inwestycjach, jakie miasto planuje przeprowadzić na terenie Pragi.

- Minimalizujemy wycinkę drzew, dlatego też działania, które mają zwiększyć kompensację przyrodniczą dla Pragi, bo to jej głównie dotyczy inwestycja - podkreśliła Glusman. I dodała, że w tym roku miasto chce zasadzić dwa razy więcej drzew niż rok wcześniej, kiedy było ich 430.

d4nd5bc

- Dodatkowo przyspieszymy realizację praskich podwórek i skwerów. Mamy 11 projektów gotowych do realizacji. Są to m.in. Markowska i Inżynierska - uzupełniła dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Warszawa. Spór o wycinkę drzew przy Wybrzeżu Helskim

W poniedziałek Rafał Trzaskowski opublikował swoje stanowisko w tej sprawie na Facebooku. Wniosek płynący z jego wpisu jest jednoznaczny: dla władz stolicy najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Wcześniej, tego samego dnia, na konferencji prasowej wystąpili przedstawiciele stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

d4nd5bc

"Miałem dziś zaszczyt wystąpić na konferencji prasowej u boku prof. Wiktora Kotowskiego, biologa, wybitnego specjalisty od bagien i mokradeł. Profesor również apeluje do Rafała Trzaskowskiego o wstrzymanie wycinek nad Wisłą. Można jeszcze przeprojektować inwestycję!" - napisał jeden z liderów MJN Jan Mencwel .

Przypomnijmy, że chodzi o wycinkę ok. 500 drzew na terenie, który należy do obszaru "Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły". Miasto planowało je wyciąć w związku z budową zabezpieczenia przeciwpowodziowego, które miałoby powstać od ul. Okrzei do mostu Gdańskiego.

Źródło: UM Warszawa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4nd5bc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4nd5bc