Trwa ładowanie...

Komunikacja miejska jeździ dziś z biało-czerwonymi flagami. Dlaczego?

Czytelnicy WawaLove pytają, dlaczego na pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się dzisiaj flagi. Nie wszyscy wiedzą, że 19 kwietnia obchodzimy rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Komunikacja miejska jeździ dziś z biało-czerwonymi flagami. Dlaczego?Źródło: wawalove, fot: Wawalove
d4ml1ve
d4ml1ve

Flagi w komunikacji publicznej pojawiają się kilkanaście razy w roku, m.in. z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Święta Niepodległości, rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego czy w Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Flagi wiesza się również 19 kwietnia. 75 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim, które trwało do 16 maja tego samego roku.

Było to zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych, działających na terenie getta położonego na terenie dzisiejszych dzielnic Śródmieście i Wola. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców. Niemcy przeciwstawili im ponad 2 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS oraz pomocniczych oddziałów ukraińskich, litewskich i łotewskich. Przeciwko powstańcom użyte zostały pojazdy opancerzone oraz artyleria. 16 maja gen. Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak zwycięstwa rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto zostało zrównane z ziemią.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców. Według spisu dokonanego na rozkaz władz niemieckich przez Judenrat w październiku 1939 r. w Warszawie przebywało ok. 360 tys. Żydów.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d4ml1ve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ml1ve