Trwa ładowanie...
holderName

Konsekwencje za udział w strajku klimatycznym? Uczniowie piszą do RPO

Dyrektor jednego z liceów miał zapowiedzieć uczniom, że poniosą "surowe konsekwencje" za udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Licealiści napisali w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zapowiedział, że zajmie się sprawą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przeszedł ulicami wielu polskich miast pod koniec września
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przeszedł ulicami wielu polskich miast pod koniec września (East News, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER)
holderName

Uczniowie szkoły średniej skierowali skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zapytali, czy dyrektor może zakazać im udziału w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Stanowisko Rzecznika nie pozostawia wątpliwości. - Z treści skargi wynika, że uczniowie (nie podano, o którą ze szkół chodzi - przyp. red.) spotkali się z ostrzeżeniem, że za uczestnictwo lub organizowanie manifestacji poniosą surowe konsekwencje swych działań - informuje Biuro RPO.

Rzecznik Adam Bodnar wyjaśnił uczniom, jakie prawa i wolności przysługują im zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencją o prawach dziecka.

holderName

- Należą do nich prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów, prawo do swobodnego zrzeszania się oraz wolność pokojowych zgromadzeń - dodaje Biuro RPO.

Rzecznik Praw Obywatelskich dodał, że kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, upowszechnianie wiedzy o zasadach zrównoważonego rozwoju oraz sprzyjaniu jego wdrażaniu, jest celem systemu oświaty, określonym w ustawie Prawo oświatowe. Podkreślił, że jest zaniepokojony możliwością zniechęcania młodych ludzi do działań obywatelskich. Jednocześnie zakomunikował, że zwrócił się do dyrektora liceum o stanowisko w sprawie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2019

Młodzi ludzie wyszli na ulice w piątek 20 września. Tego dnia nie tylko w Polsce, ale i w 130 krajach świata odbyły się protesty przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego. Prawdopodobnie to największy strajk klimatyczny w historii.

holderName

Źródło: portalsamorządowy.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Debata w TVP to nie koniec. Będzie kolejna. Biedroń zdradza szczegóły

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName