Trwa ładowanie...

Konsekwencje za udział w strajku klimatycznym? Uczniowie piszą do RPO

Dyrektor jednego z liceów miał zapowiedzieć uczniom, że poniosą "surowe konsekwencje" za udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Licealiści napisali w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. Adam Bodnar zapowiedział, że zajmie się sprawą.

Konsekwencje za udział w strajku klimatycznym? Uczniowie piszą do RPOŹródło: East News, fot: Beata Zawrzel/REPORTER
d38raz9
d38raz9

Uczniowie szkoły średniej skierowali skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Zapytali, czy dyrektor może zakazać im udziału w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

Stanowisko Rzecznika nie pozostawia wątpliwości. - Z treści skargi wynika, że uczniowie (nie podano, o którą ze szkół chodzi - przyp. red.) spotkali się z ostrzeżeniem, że za uczestnictwo lub organizowanie manifestacji poniosą surowe konsekwencje swych działań - informuje Biuro RPO.

Rzecznik Adam Bodnar wyjaśnił uczniom, jakie prawa i wolności przysługują im zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencją o prawach dziecka.

- Należą do nich prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów, prawo do swobodnego zrzeszania się oraz wolność pokojowych zgromadzeń - dodaje Biuro RPO.

d38raz9

Rzecznik Praw Obywatelskich dodał, że kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, upowszechnianie wiedzy o zasadach zrównoważonego rozwoju oraz sprzyjaniu jego wdrażaniu, jest celem systemu oświaty, określonym w ustawie Prawo oświatowe. Podkreślił, że jest zaniepokojony możliwością zniechęcania młodych ludzi do działań obywatelskich. Jednocześnie zakomunikował, że zwrócił się do dyrektora liceum o stanowisko w sprawie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2019

Młodzi ludzie wyszli na ulice w piątek 20 września. Tego dnia nie tylko w Polsce, ale i w 130 krajach świata odbyły się protesty przeciwko bierności polityków wobec kryzysu klimatycznego. Prawdopodobnie to największy strajk klimatyczny w historii.

Źródło: portalsamorządowy.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Debata w TVP to nie koniec. Będzie kolejna. Biedroń zdradza szczegóły

d38raz9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38raz9