Trwa ładowanie...

Koronawirus. Warszawa bliska żółtej strefy. Straż Miejska zadowolona z wyników kontroli

Koronawirus w stolicy nie zwalnia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zaostrzeniu restrykcji w strefach żółtych i czerwonych w całym kraju. Warszawa zostaje "wciągnięta" do strefy powiatów zagrożonych. Mimo to stołeczna straż miejska twierdzi, że mieszkańcy stolicy stosują się do obostrzeń.
Share
Koronawirus. Warszawa w strefie powiatów zagrożonych
Koronawirus. Warszawa w strefie powiatów zagrożonychŹródło: East News
dod1wgb

W związku z lawinowym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce w czwartek 1 października odbyła się konferencja prasowa, w której wziął udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort zdrowia zawiadomił o włączeniu stolicy Mazowsza do strefy powiatów zagrożonych.

W Warszawie straż miejska z policją prowadzą kontrole w pojazdach komunikacji miejskiej oraz kampanię edukacyjną. Czy warszawiacy - których wkrótce mają dotyczyć obostrzenia odpowiednie dla żółtej strefy - stosują się do obecnych restrykcji?

- Mieszkańcy Warszawy stosują się do zaleceń. Na palcach dwóch rąk można policzyć przypadki, kiedy ktoś w autobusie, metrze czy w tramwaju nie ma zakrytego nosa i ust. Zazwyczaj wynika to po prostu z zapomnienia. Na widok funkcjonariuszy taka osoba wyciąga szybko z kieszeni maseczkę – mówi w rozmowie z WawaLove starszy inspektor z referatu prasowego Straży Miejskiej Jerzy Jabraszko.

Koronawirus. Warszawa o krok od żółtej strefy

Podczas czwartkowej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że to praktycznie pewne, że powiaty ze strefy zagrożonej, w tym Warszawa, zostaną niedługo włączone do strefy żółtej.

dod1wgb

W Warszawie mieszka ponad 1 mln 700 tysięcy osób, co oznacza, że aby stolica znalazła się w strefie żółtej, liczba zakażeń w ciągu dwóch tygodni musi utrzymywać się na poziomie 1066 i w ciągu 3 dni – 212.

Dane są niepokojące, w ciągu ostatnich 14 dni koronawirus był wykrywany u wyjątkowo dużej liczby mieszkańców stolicy. W czwartek padł rekord nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, zdiagnozowano 1 967 osób, zaś w samym województwie mazowieckim przybyło 268 chorych. W środę resort zdrowia potwierdził 159 nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 na Mazowszu, a 148 z nich dotyczyło Warszawy. We wtorek natomiast dobowy przyrost chorych w mieście stołecznym wyniósł 118, a w poniedziałek 75. Łącznie od początku wybuchu pandemii w samej tylko Warszawie potwierdzonych zostało ponad 5200 zachorowań.

Agnieszka Winnicka komentuje nowe obostrzenia dotyczące wesel

Koronawirus. Żółta strefa. Nowe obostrzenia

Wejście Warszawy do żółtej strefy oznaczałoby dla mieszkańców miasta szereg obostrzeń. Szef resortu zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział nowe restrykcje, w tym zmniejszenie limitu osób na weselach ze 100 do 75.

dod1wgb

Ograniczenie liczby osób w strefach żółtych będzie dotyczył także kin, gdzie zajęte miejsca będą mogły wynosić maksymalnie 25 proc. Na siłowniach ćwiczyć będzie mogła 1 osoba na 7 metrów kwadratowych. Dodatkowo w strefie żółtej podczas imprez sportowych i kulturalnych widownia może być zapełniona jedynie w 25 proc., a na targach, kongresach czy wystawach limit to jedna osoba na 4 metry kwadratowe.

Koronawirus. Żółta strefa. Obowiązek noszenia maseczek. Warszawa przestrzega obostrzeń

Ponadto zmianą, która wywołuje największe dyskusje ma być obowiązek zakrywania nosa i ust także na powietrzu w strefie żółtej.

- Maseczka jest realnym narzędziem obrony przed koronawirusem w skali ogólnospołecznej – mówił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe restrykcje będą obowiązywać od soboty 3 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dod1wgb

Podziel się opinią

Share
dod1wgb
dod1wgb