Trwa ładowanie...

Majówka 2020. Czy można grillować w warszawskich lasach?

Od poniedziałku, 20 kwietnia złagodzone są rządowe obostrzenia. Dozwolony jest spacer po parku i lesie. Nie oznacza to jednak, że w majówkę możemy gromadzić się i rozpalać ognisko czy grilla. Dodatkowo Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, że nie można jeść posiłków na ulicy. Sprawdziliśmy, jakie są zalecenia na tegoroczną majówkę.

Majówka 2020. Czy można grillować w warszawskich lasach?Źródło: Getty Images
d2chnvg
d2chnvg

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem można już przemieszczać się w celach rekreacyjnych; biegać i jeździć na rowerze, jeśli - jak określa minister zdrowia Łukasz Szumowski - od tego zależy nasza kondycja psychiczna.

Wiele osób chciałoby pewnie wykorzystać wolny czas w majówkę podobnie jak w latach ubiegłych i zorganizować ognisko czy grilla na otwartym terenie. W czasie epidemii koronawirusa nie jest to jednak wskazane.

Należy właściwie dobierać miejsca, do których wybieramy się na spacer czy przejażdżkę. Można korzystać z terenów zieleni pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż.

Nadal nie można jednak korzystać ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania. Oznacza to, że nie powinniśmy również rozpalać w tych miejscach ognisk ani grillować.

d2chnvg

Poza tym nadal obowiązuje zakaz gromadzenia się w gronie osób spoza kręgu osób najbliższych. Patrol policji lub straży miejskiej może więc skontrolować, czy przy grillu lub ognisku nie gromadzą się osoby niebędące rodziną. W razie naruszenia zakazu służby mogą nałożyć mandat.

Majówka 2020. Straż miejska będzie kontrolować lasy

Sceptyczny wobec pomysłu rozpalania ognisk i grillowania jest również Jerzy Jabraszko z Referatu Prasowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

- Można spędzać czas rekreacyjnie, ale rozpalanie ogniska raczej nie wchodzi w grę. Tak rozumiem przepisy. Jeżeli można wejść i pospacerować, to znaczy że tylko tyle i nic nie więcej – powiedział Jabraszko w rozmowie z Wawalove.

Jak dodał, trudno wyobrazić sobie ludzi w maseczkach, stojących dwa metry od siebie i grillujących.

d2chnvg

- Zawsze można sobie zadać pytanie: "po co?” Odpuśćmy sobie jeszcze jedną majówkę, a następne być może dzięki temu będą fajne – podkreślił strażnik.

W trakcie majówki straż miejska będzie cały czas kontrolowała lasy i różne inne miejsca, gdzie ludzie będą się wybierać. - Będziemy pouczać, działać prewencyjnie, prosić o zachowanie odpowiedniej odległości, noszenie maseczek – wskazał Jabraszko.

Majówka 2020. Zalecenia GIS

Jest jeszcze jedno obostrzenie, które wskazuje, że nie powinniśmy spożywać posiłków na świeżym powietrzu. Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, że nie powinno się spożywać żadnych posiłków na ulicy, a jedzenie zamawiane na wynos jeść w domach. Dotyczy to choćby lodów, gofrów, czy hot dogów. Chodzi o obowiązek zakrywania ust w miejscach publicznych.

d2chnvg

- Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej "na wynos”, ale mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu – informuje komunikat GIS.

Do tej pory - jak czytamy na stronie warszawskich Lasów Miejskich - spotkanie połączone z paleniem ogniska można było zorganizować wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym. Są to polany z wyznaczonymi miejscami do rozpalania ognisk. Lasy Miejskie – Warszawa wyznaczyły dwa, ogólnodostępne miejsca do palenia ognisk: na polanie widokowej w Lesie Kabackim oraz na polanie w Lesie Młocińskim. Musimy pamiętać, że zapis ten jest ograniczony obostrzeniami wynikającymi ze stanu epidemii.

Podsumowując: wyjście z domu nie powinno się łączyć ze wspólnym spędzaniem czasu w plenerze, jeśli to nie są osoby z kręgu rodzinnego. Grillowanie i rozpalanie ognisk pozostawmy na następne majówki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2chnvg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2chnvg