Trwa ładowanie...

Miał być nowy grób gen. Ścibora-Rylskiego. Mijają miesiące, a efektów nie widać

Nowy grób gen. Ścibora-Rylskiego ma wykonać Muzeum Powstania Warszawskiego. Od trzech miesięcy nie widać żadnych postępów. Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego tłumaczy, że Muzeum nie przedstawiło im kosztorysów prac, na podstawie których mogliby przekazać pieniądze.

Miał być nowy grób gen. Ścibora-Rylskiego. Mijają miesiące, a efektów nie widaćŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d3c0v6g
d3c0v6g

Na początku sierpnia tego roku zmarł Generał Ścibor-Rylski w wieku 101 lat. Pół roku przed jego śmiercią poprosił kolegów ze Związku Powstańców Warszawskich o odnowienie grobu jego żony Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej, ps. „Marie Springer”.

O wszystkim dowiedział się prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, Rafał Szczepański. Fundacja szybko rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowego grobu. Kiedy zmarł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, zwrócili się po raz kolejny do rodaków o wsparcie finansowe na ten sam cel. W ten sposób pozyskali 40 tys. zł ze zbiórki publicznej, łącznie 73 tys. zł.

Następnie Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Powstania Warszawskiego podpisały porozumienie w sprawie odbudowy grobowca. Na tym się skończyło.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jędrzej Nowicki

Minęły trzy miesiące, a efektów pracy nie widać. W związku z tym fundacja wydała oświadczenie. Tłumaczą, że nie przedstawiono im kosztorysów prac, umowy z podwykonawcami i faktury, na podstawie których Fundacja mogłaby przekazać pieniądze na konto Muzeum.

d3c0v6g

Dodają, że zwrócili się z prośbą do dyrektora muzeum, Jana Ołdakowskiego o przedstawienia rzetelnych informacji. - Muzeum przesłało Fundacji informację, w której przedstawia wykonane i przyszłe prace renowacyjne – niestety z pominięciem zestawienia kosztów prac, umów i faktur. W dokumencie Muzeum poinformowało o poniesionych kosztach, a jedynym załącznikiem była ekspertyza konserwatorska wykonana przez firmę Tworzywo Konserwacja Dzieł Sztuki - czytamy w oświadczeniu.

Zaznaczają, że identyczna ekspertyza została przez fundację zamówiona i przekazana, a także opłacona. - Fundacja nie może ponownie opłacić dokumentu, który został wykonany na jej zlecenie i opłacony - tłumaczy organizacja.

Zapewniają, że przekażą pieniądze na odnowę grobu, ale na podstawie rzetelnych dokumentów. - Fundacja wystąpi w czwartek ponownie do Muzeum, o podanie szczegółowego kosztorysu i wykazu umów (...). Jednocześnie, w związku z nadchodzącym okresem zimowym i postępującą degradacją nagrobka, Fundacja apeluje do Muzeum o niezwłoczne przystąpienie do prac renowacyjnych - apeluje Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Zobacz także: Donald Tusk odpowiada na pytania dotyczące syna i jego zatrudnienia w liniach OLT

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d3c0v6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c0v6g