Trwa ładowanie...

"Mozaika warszawska" - nowy przewodnik po stolicy

Premiera i spotkanie z autorem w czwartek 12 czerwca

"Mozaika warszawska" - nowy przewodnik po stolicy
d4c7w90
d4c7w90

Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego polecają nowy przewodnik tematyczny po stolicy autorstwa Pawła Giergonia „Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989”.

Mijamy je na dworcach, w sklepach, hotelach, bankach, na ulicach, w szkołach, obok budynków dawnych fabryk. Tak bardzo zrosły się z miastem, że dla warszawiaków są oczywistym elementem codzienności. Jednak ta naturalna obecność w przestrzeni stolicy mozaik, fresków, płaskorzeźb, sgraffitów, panneau, polichromii czy gobelinów – dzieł wybitnych powojennych artystów takich jak Wojciech Fangor , Jolanta Owidzka, Krzysztof Henisz czy Hanna i Gabriel Rehowiczowie – niesie za sobą niebezpieczeństwo ich zniknięcia. Zarówno fizycznego (wyburzanie budynków, remonty wnętrz, nieodwracalne działanie warunków atmosferycznych), jak i wizualnego, pod warstwami reklam, płyt gipsowo-kartonowych, farb.

„Mozaika warszawska” Pawła Giergonia to fascynujący przegląd plastyki w architekturze powojennej Warszawy. Autorski wybór istniejących jeszcze śladów kultury materialnej Polski Ludowej z jej artystycznymi modami, kompromisami i śladami zbiurokratyzowanej, często absurdalnej peerelowskiej rzeczywistości. Jednak przede wszystkim to pięknie sfotografowany i szczegółowo udokumentowany przewodnik po dziełach plastycznych powstałych w Warszawie w latach 1945–1989.

d4c7w90

Paweł Giergoń – historyk sztuki, fotograf, twórca i redaktor serwisu sztuka.net, badacz i dokumentalista architektury, rzeźby i plastyki architektonicznej w Warszawie czasów PRL-u.

Spotkanie odbędzie się w czwartek, 12 czerwca 2014 roku, godz. 18.30. Miejsce: Wieżyca (wejście zachodnie) dworca PKP Warszawa Śródmieście, Al. Jerozolimskie 50, wstęp wolny.Spotkanie z autorem poprowadzi Bogna Świątkowska.

d4c7w90
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c7w90