Trwa ładowanie...

Muzeum Powstania Warszawskiego będzie rozbudowane! Właśnie ogłoszono konkurs

- Zrozumieliśmy, że musimy zareagować na zmiany, które dzieją się wokół. Na zmiany, które zachodzą w dzielnicy - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski. Ogłoszono właśnie konkurs na projekt, który ma "zwrócić ten budynek miastu".

Share
Muzeum Powstania Warszawskiego będzie rozbudowane! Właśnie ogłoszono konkurs
Źródło: wawalove, fot: Mateusz Patyk
d231rdr

W czwartek 19 lipca w Pokoju na Lato, pawilonie pełniącym rolę przejścia nad Murem Pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiono plan rozbudowy i modernizacji zabytkowego budynku. Aby zrealizować ten pomysł, potrzebne było rozpisanie konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Chodzi o takie zagospodarowanie przyległego do muzeum terenu, aby przestrzeń ta była ogólnodostępna, a jednocześnie zachowała autonomiczny charakter.

Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się bowiem w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy Grzybowskiej 79. Jego główne wejście ulokowane jest dość niefortunnie - zamiast witać przechodniów idących od ruchliwej Towarowej, brama znajduje się po przeciwnej stronie, na ul. Przyokopowej. To powoduje logistyczny chaos, szczególnie przy grupach zorganizowanych.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dariusz Borowicz

- W zeszłym roku muzeum odwiedziło prawie 6 tys. grup, które w większości przyjeżdżają autokarami. Ulica Przyokopowa jest ulicą małą, właściwie już niefunkcjonalną. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć pracę nad zmianą funkcjonowania ruchu wewnątrz Muzeum Powstania Warszawskiego - powiedział na briefingu prasowym dyrektor placówki, Jan Ołdakowski.

d231rdr

Miejsce, którego projekt zostanie wyłoniony w konkursie, "ma zapraszać do relaksu i korzystania z oferty kulturalnej poprzez wykorzystanie np. zastanej zieleni lub proponując nowe nasadzenia i czerpiąc z naturalnych materiałów". Nowe założenie architektoniczne zastąpi położony obecnie między ul. Towarową a MPW tymczasowy pawilon rekreacyjno-kulturalny Pokój na Lato.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jacek Marczewski

Autor pracy uznanej przez Sąd Konkursowy za najlepszą będzie mógł uczestniczyć w negocjacjach w trybie zamówienia z wolnej ręki. Ich rola to przede wszystkim opracowanie szczegółowej dokumentacji tej ambitnej inwestycji. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie pieniędzy pochłonie projekt. - Będzie można o tym mówić dopiero po wyłonieniu zwycięzcy i zapoznaniu się z przygotowaną dokumentacją projektową - odpowiada Ołdakowski.

Organizatorem konkursu jest oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego, a odpowiadającą za jego przeprowadzenie instytucją jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Ogłoszenie wyników nastąpi 12 listopada 2018 roku. Za I miejsce przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 66 tys. złotych, za II miejsce - 44 tys. złotych, a osoba zamykająca podium otrzyma 33 tys. złotych.

Oficjalna strona konkursu zostanie uruchomiona w sobotę, 21 lipca. Więcej informacji będzie można znaleźć pod tym linkiem.

d231rdr

W czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami oprócz dyrektora MPW - Jana Ołdakowskiego, głos zabrali: jego zastępca Dariusz Gawin, Rafał Mroczkowski – sekretarz konkurs z ramienia OW SARP oraz arch. Radosław Gajda – krytyk architektury i wykładowca.

Zobacz wystąpienie dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego na konferencji 19 lipca:

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d231rdr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d231rdr
d231rdr