Trwa ładowanie...

Muzeum Powstania Warszawskiego będzie rozbudowane! Właśnie ogłoszono konkurs

- Zrozumieliśmy, że musimy zareagować na zmiany, które dzieją się wokół. Na zmiany, które zachodzą w dzielnicy - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski. Ogłoszono właśnie konkurs na projekt, który ma "zwrócić ten budynek miastu".

Muzeum Powstania Warszawskiego będzie rozbudowane! Właśnie ogłoszono konkursŹródło: wawalove, fot: Mateusz Patyk
d16d2t3
d16d2t3

W czwartek 19 lipca w Pokoju na Lato, pawilonie pełniącym rolę przejścia nad Murem Pamięci Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiono plan rozbudowy i modernizacji zabytkowego budynku. Aby zrealizować ten pomysł, potrzebne było rozpisanie konkursu architektoniczno-urbanistycznego. Chodzi o takie zagospodarowanie przyległego do muzeum terenu, aby przestrzeń ta była ogólnodostępna, a jednocześnie zachowała autonomiczny charakter.

Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się bowiem w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy Grzybowskiej 79. Jego główne wejście ulokowane jest dość niefortunnie - zamiast witać przechodniów idących od ruchliwej Towarowej, brama znajduje się po przeciwnej stronie, na ul. Przyokopowej. To powoduje logistyczny chaos, szczególnie przy grupach zorganizowanych.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dariusz Borowicz

- W zeszłym roku muzeum odwiedziło prawie 6 tys. grup, które w większości przyjeżdżają autokarami. Ulica Przyokopowa jest ulicą małą, właściwie już niefunkcjonalną. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć pracę nad zmianą funkcjonowania ruchu wewnątrz Muzeum Powstania Warszawskiego - powiedział na briefingu prasowym dyrektor placówki, Jan Ołdakowski.

d16d2t3

Miejsce, którego projekt zostanie wyłoniony w konkursie, "ma zapraszać do relaksu i korzystania z oferty kulturalnej poprzez wykorzystanie np. zastanej zieleni lub proponując nowe nasadzenia i czerpiąc z naturalnych materiałów". Nowe założenie architektoniczne zastąpi położony obecnie między ul. Towarową a MPW tymczasowy pawilon rekreacyjno-kulturalny Pokój na Lato.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Jacek Marczewski

Autor pracy uznanej przez Sąd Konkursowy za najlepszą będzie mógł uczestniczyć w negocjacjach w trybie zamówienia z wolnej ręki. Ich rola to przede wszystkim opracowanie szczegółowej dokumentacji tej ambitnej inwestycji. Na razie nie wiadomo, ile dokładnie pieniędzy pochłonie projekt. - Będzie można o tym mówić dopiero po wyłonieniu zwycięzcy i zapoznaniu się z przygotowaną dokumentacją projektową - odpowiada Ołdakowski.

Organizatorem konkursu jest oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego, a odpowiadającą za jego przeprowadzenie instytucją jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Ogłoszenie wyników nastąpi 12 listopada 2018 roku. Za I miejsce przewidziano nagrodę pieniężną w wysokości 66 tys. złotych, za II miejsce - 44 tys. złotych, a osoba zamykająca podium otrzyma 33 tys. złotych.

Oficjalna strona konkursu zostanie uruchomiona w sobotę, 21 lipca. Więcej informacji będzie można znaleźć pod tym linkiem.

d16d2t3

W czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami oprócz dyrektora MPW - Jana Ołdakowskiego, głos zabrali: jego zastępca Dariusz Gawin, Rafał Mroczkowski – sekretarz konkurs z ramienia OW SARP oraz arch. Radosław Gajda – krytyk architektury i wykładowca.

Zobacz wystąpienie dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego na konferencji 19 lipca:

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d16d2t3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16d2t3