Trwa ładowanie...

Naucz się żyć zdrowo, bez uzależnień

Piknik Zdrowia i Warszawska Noc Profilaktyki w sobotę na pl. Bankowym!

Naucz się żyć zdrowo, bez uzależnień
d32pain
d32pain

- Warszawska Noc Profilaktyki to pilotażowy projekt, który chcielibyśmy wdrożyć w całym kraju 22 czerwca 2013 roku. Chcemy pokazać, że aby się dobrze bawić nie są potrzebne narkotyki czy alkohol. Chodzi o angażowanie młodych ludzi w kreowanie mody na życie wolne od uzależnień - powiedział rzecznik Komendanta Głównego Policji, insp. Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, pomysł jest wzorowany na powodzeniu i społecznej akceptacji Nocy Muzeów, która przekształciła się w masowe, ogólnopolskie wydarzenie kulturalne.

Dyrektor stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor powiedziała z kolei, że bezpieczeństwo jest jednym z priorytetów władz miasta. - Na pl. Bankowym będziemy mówili o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Będziemy to robili poprzez wystawianie sztuk teatralnych, film i taniec - powiedziała.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski poinformował, że na programy profilaktyczne miasto przeznacza każdego roku blisko 50 mln zł. Środki te pochodzą z wpływów z zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

d32pain

Oficjalne otwarcie Warszawskiej Nocy Profilaktyki i organizowanego przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki Pikniku Zdrowia odbędzie się na pl. Bankowym w sobotę o godz. 16:00.

Na mieszkańców będą czekać lekarze specjaliści w dziedzinie alergologii, dermatologii, chorób zakaźnych. Będzie można wykonać bezpłatne badania, m.in. pomiar BMI (wskaźnik masy ciała), ciśnienia tętniczego czy tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Dla kobiet przygotowano materiały edukacyjne dotyczące badań mammograficznych i cytologicznych oraz instruktaż samobadania piersi na fantomach. Na miejscu radą będą służyć także m.in.: doradcy z zakresu HIV i AIDS, edukatorzy seksualni, psycholodzy, specjaliści leczenia uzależnień. Przewidziano też pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz ćwiczeń Tai Chi.

Każdy, kto przyjdzie w sobotę na pl. Bankowy będzie mógł uczestniczyć w plenerowych warsztatach tanecznych. Wśród atrakcji są także pokazy edukacyjne z udziałem psa przewodnika o imieniu Beti, które odbędą się przy wyjściu ze stacji metra Ratusz Arsenał.

Wśród atrakcji są także koncerty uczestników warsztatów wokalnych Ogólnopolskiej Akcji "Przystanek PaT", happeningi przed pomnikami Juliusza Słowackiego i Stefana Starzyńskiego oraz animacje artystyczne w wagonie Zabytkowego Tramwaju.

PaT to skrót od nazwy programu "Profilaktyka a Ty", realizowanego przez Komendę Główną Policji. To jeden z największych programów edukacyjnych, mający na celu m.in. zapobieganie narkomanii oraz przestępczości. Ponadto program zakłada edukację młodzieży, a także spotkania i rozmowy z rodzicami.

d32pain

Z kolei od godz. 17:00 w Teatrze Kamienica odbędzie się cykl spektakli edukacyjno-profilaktycznych, wśród nich "Odpowiedź" teatru Azyl z Inowrocławia, "Moja Victoria" grupy PaT z Pelplina i spektakl "Moje życie, mój wybór" grupy PaT z Długosiodła.

Organizatorami Warszawskiej Nocy Profilaktyki jest m.in. Komenda Główna Policji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt finansowany jest ze środków programu MEN "Bezpieczna i przyjazna szkoła".

d32pain
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32pain