Trwa ładowanie...

Niedziela dla biegaczy: Półmaraton Warszawski 2019

W niedzielę ulicami stolicy przebiegnie 14. PZU Półmaraton Warszawski. Około 13 tys. zawodników z 64 krajów zmierzy się z ponad 20-kilometrową trasą. Warszawiacy muszą się liczyć z poważnymi utrudnieniami na drogach. Zobaczcie, jakie ulice będą wyłączone z ruchu.

Niedziela dla biegaczy: Półmaraton Warszawski 2019Źródło: East News, fot: Szymon Starnawski
d3echxz
d3echxz

W tym roku biegacze Półmaratonu Warszawskiego znów wystartują z ul. Konwiktorskiej, a zmagania zakończą przy Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Bieg rozpocznie się o godzinie 10.00. Zawodnicy pobiegną taką samą trasą, jak w ubiegłym roku.

Jak zapewniają organizatorzy, tegoroczna impreza będzie wyjątkowa i bardziej elitarna. W tym roku po raz pierwszy Półmaraton Warszawski dostał certyfikat Silver Label międzynarodowej federacji lekkoatletycznej IAAF. To oznacza, że jest biegiem o najwyższych standardach, dlatego wśród zawodników pojawi się wiele gwiazd.

Faworytami będzie dwóch Kenijczyków, Peter Cheruyot Kirui oraz Gilbert Masai. Obaj mają „życiówki” lepsze od dotychczasowego rekordu Półmaratonu Warszawskiego, który wynosi 1 godz. 48 sek. Polaków w elicie biegu będą reprezentować Wojciech Kopeć i Kamil Karbowniak. Ten drugi jest mistrzem Polski w biegu na 10 kilometrów.

Wśród kobiet również faworytkami będą zawodniczki pochodzące z Afryki, które biją rekordy w biegach. To Kenijki Naomi Jebet, Naomi Vaati, Gladys Jeptepkeny Kipkoech oraz Ganet Gashie Beyene z Etiopii.

d3echxz

Charytatywny Półmaraton Warszawski 2019

W tym roku na mecie zamelduje się stutysięczny biegacz w historii tej imprezy. Osoba, która minie linię mety jako 4030, dostanie nagrodę. Jaką? To niespodzianka - mówią organizatorzy.

Półmaraton Warszawski to nie tylko rozrywka dla biegaczy, ale też akcja charytatywna

- Tysiąc osób pojawi się starcie z pomarańczowymi numerami. To uczestnicy, którzy wspierają #BiegamDobrze, czyli największą biegową akcję charytatywną w Polsce. Przez trzy lata uzbierali 4 mln zł dla dziesięciu fundacji. W tej edycji imprezy mają już 800 tys. zł, które zostaną przeznaczone na cele społeczne - powiedział Wirtualnej Polsce Jarosław Zakrzewski z biura prasowego Półmaratonu Warszawskiego.

d3echxz

Utrudnienia już w sobotę

Mieszkańcy Warszawy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Na potrzeby montażu mety już od soboty, 30 marca, od godz. 12.00 wyłączony z ruchu będzie prawy pas ul. Wybrzeże Gdańskie prowadzący w kierunku Mokotowa, na odcinku od ul. Wenedów do Grodzkiej. Natomiast od godz. 21.00 zachodnia jezdnia Wisłostrady (prowadząca w kierunku Mokotowa) zostanie całkowicie zamknięta na odcinku od ul. Krasińskiego do Grodzkiej. Ruch będzie przywracany stopniowo. W niedzielę ok. godz. 17.00 wznowiony zostanie ruch na dwóch pasach.

Ze względu na montaż i demontaż startu od godz. 21.00 w sobotę do godz. 14.00 w niedzielę zamknięte dla ruchu będą ulice Konwiktorska i Sanguszki na odcinku od ul. Wybrzeże Gdańskie do Bonifraterskiej.

pzupolmaratonwarszawski.com
Źródło: pzupolmaratonwarszawski.com

Śródmieście i Żoliborz

W niedzielę wraz z biegnącymi sukcesywnie będą wyłączane z ruchu ulice na trasie biegu: Konwiktorska – Muranowska – gen. Andersa i Mickiewicza (zamknięte w godz. 9.27-11.13; utrzymany ruch jednym pasem pomiędzy pl. Wilsona a ul. gen. Zajączka) – pl. Wilsona – Krasińskiego (ok. godz. 9.36-11.22 zamknięta jezdnia w kierunku Wisłostrady) – Wybrzeże Gdyńskie (jezdnia w kierunku Mokotowa zamknięta od godz. 21.00 w sobotę) – Krajewskiego – Jeziorańskiego – Zakroczymska – Szymanowska – Słomińskiego (w godz. 9.45-11.42 od ronda Zgrupowania AK „Radosław” utrzymany dojazd tylko do ul. Dawidowskiego).

d3echxz

Praga

Trasę na Pragę półmaratończycy pokonają mostem Gdańskim, a następnie pobiegną ul. Starzyńskiego (jezdnie w kierunku Pragi będą zamknięte w godz. 9.47-11.47; nie będzie można przejechać z ronda Starzyńskiego w kierunku ronda Żaba). Następnie zawodnicy będą poruszać się ulicami: Namysłowska – Ratuszowa (zamknięta od godz. 9.42 do godz. 12.32; wstrzymany ruch w ciągu ul. Jagiellońskiej) – Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie (zamknięte obydwie jezdnie w godz. 9.58-12.24) – Okrzei – Jagiellońska – Zamoyskiego – Sokola – Wybrzeże Szczecińskie (wstrzymany ruch od ul. Siwca w godz. 10.06-12.47) – most Świętokrzyski (wstrzymany ruch na moście ok. godz. 10.08-12.53).

Znów Śródmieście

Z mostu Świętokrzyskiego biegacze udadzą się ulicami: Tamka – Kruczkowskiego, Rozbrat i Górnośląska (zamknięte w godz. 10.12-13.12; utrzymany ruch w kierunku północnym od ul. Ludnej do Czerwonego Krzyża) – Hoene-Wrońskiego – al. Hopfera – Agrykola – Szwoleżerów – Czerniakowska, Solec i Wioślarska (od ok. godz. 10.21 do godz. 13.48 zamknięta jezdnia prowadząca w kierunku Mokotowa; dla samochodów przejezdny będzie jeden pas od ul. Ludnej do Łazienkowskiej; kierowcy jadący od centrum na południe Warszawy nie będą mogli zjechać z Trasy Łazienkowskiej na Wisłostradę, a podróżni z Pragi po zjeździe z mostu Łazienkowskiego na ul. Solec będą nią mogli dojechać jedynie do Łazienkowskiej) – Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie (jezdnia w kierunku Mokotowa).

Zmiany w komunikacji miejskiej

W czasie wyłączenia z ruchu ul. Konwiktorskiej i zachodniej jezdni Wisłostrady (od godz. 21.00 w sobotę do ok. godz. 17.00 w niedzielę) autobusy linii 118 i 185 (tylko w kierunku Metra Politechnika i Ursynowa Zach.) pojadą objazdem ulicami: Mickiewicza – W. Andersa – pl. Bankowy – Senatorska – Nowy Przejazd – al. „Solidarności” – Nowy Zjazd. Autobusy linii 178 w obydwu kierunkach będą kursowały ulicami Świętojerską i Anielewicza, natomiast 227 do dw. Centralnego dojedzie ulicami Międzyparkową i Bonifraterską. Linia 503 będzie kończyła kursowania na ul. Muranowskiej.

d3echxz

W niedzielę, w trakcie biegu, objazdami pojadą autobusy linii: 102, 105, 107, 108, 114, 116, 118, 125, 127, 135, 141, 146, 147, 157, 159, 162, 166, 169, 170, 171, 178, 185, 187, 202, 205, 212, 227, 409, 500, 503, 509, 518. W czasie wyłączenia ruchu tramwajów w ulicach gen. Andersa i Mickiewicza (od ok. godz. 9.45) oraz Ratuszowej (ok. godz. 10.10) na trasy zmienione będą kierowane także tramwaje. Linie: 6, 18 i 20 pojadą al. Jana Pawła II i dalej ul. Słomińskiego i mostem Gdańskim.

Tramwaje linii 6 i 28 z mostu Gdańskiego pojadą ul. Starzyńskiego do ul. 11 Listopada. Tramwaje linii 15 i specjalnej linii „E” będą kursowały ulicami gen. Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Słowackiego.

Na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy. Organizatorzy biegu zachęcają z kolei do pobrania aplikacji Waze i Yanosik. Dzięki nim można na bieżąco śledzić sytuację drogową w mieście oraz znaleźć trasę przejazdu uwzględniającą zamknięcia dróg w dniu biegu.

d3echxz

Źródła: PZU Półmaraton Warszawski, Miasto Stołeczne Warszawa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3echxz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3echxz