Trwa ładowanie...
d3ff28h

Nowa planszówka "Reglamentacja. Gra na kartki"

Premiera nowej gry wydanej przez IPN, już 17 listopada na Grochowie!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa planszówka "Reglamentacja. Gra na kartki"
d3ff28h

17 listopada 2014 r. w sprzedaży pojawi się „Reglamentacja. Gra na kartki”, nowa gra Instytutu Pamięci Narodowej. To kolejna planszowa produkcja twórców „Kolejki”. Tym razem gracze zmierzą się z koniecznością kupowania towarów „na kartki”.

Przeczytajcie też: RetroReporter - gra planszowa, poświęcona przedwojennej Warszawie

Gracze cofają się do czasów PRL, by zimą 1983 roku powalczyć o dodatkowe kartki na mięso, cukier i inne dobra. Zadaniem uczestników zabawy jest zrobienie zakupów przed zapowiedzianą wizytą gości. Niestety towar w sklepie jest reglamentowany, a kartki z przydziału często nie odpowiadają temu, co gracze chcą kupić. Potrzebne kupony reglamentacyjne mają za to inni. Sukces zależy od sprawnego wymieniania się kartkami z graczami stojących w kolejce. W tej emocjonującej grze negocjacyjnej handel odbywa się jedynie w ciągu minuty, a do zwycięstwa potrzeba trochę szczęścia, nieco zręczności oraz żyłki do handlu.

d3ff28h

Zaczęło się od tego, że dostałem wewnętrzne zlecenie na grę omawiającą zagadnienie kartek w PRL. Tematycznie gra miał być uzupełnieniem „Kolejki", w której kartki reglamentacyjne nie występowały. Można śmiało powiedzieć, że „Reglamentacja. Gra na kartki" to taka młodsza siostra „Kolejki" i „Ogonka". Stąd świadome nawiązania graficzne do starszego rodzeństwa – mówi Karol Madaj, twórca „Reglamentacji. Gry na kartki".

Gra, tak jak wszystkie wcześniejsze publikacje IPN, ma także zadania edukacyjne – przypomina o jednym z najbardziej wymownych symboli upadku peerelowskiej gospodarki. Do gry dołączone jest bogato ilustrowane opracowanie historyczne autorstwa dr. Andrzeja Zawistowskiego, który na 136 stronach przybliża dzieje reglamentacji kartkowej.Dzięki niemu starsi mogą sobie przypomnieć, a młodsi poznać uroki PRL-owskiego dobrobytu. Warto zaznaczyć, że podczas rozgrywki uczestnicy zabawy posługują się reprintami oryginalnych kartek ze stycznia 1983. Gra została przygotowana z dbałością o historyczne szczegóły, a całość poddana rzetelnej historycznej recenzji – mówi dr Zawistowski.

Oficjalna premiera gry odbędzie się 17 listopada 2014 r. o godzinie 12:00 na I piętrze „Universamu Grochów” (ul. Grochowska 207 w Warszawa). W programie: interaktywny miniwykład, prezentacja gry, wycieczka po tajemniczych zakamarkach „ Universamu ” i spotkanie z personelem sklepu pamiętającym początki istnienia tego historycznego poprzednika hipermarketów. To jedyna okazja do zwiedzenia miejsca, które za rok zniknie z mapy reliktów architektury PRL.

Więcej: pamiec.pl/pa/edukacja/gry-i-materialy-edukac/gry/reglamentacja

d3ff28h

Przeczytajcie też: Najbardziej warszawska planszówka ma już 70 lat!

d3ff28h

Podziel się opinią

Share
d3ff28h
d3ff28h