Trwa ładowanie...

Nowa poradnia dla ofiar gwałtu i... gwałcicieli

Będzie działać przy Marszałkowskiej

Share
Nowa poradnia dla ofiar gwałtu i... gwałcicieli
d4maap3

Poradnię uruchomiła Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza. Od jutra obok poradni działał będzie także telefon zaufania.

Jak podkreśla kierownik poradni dr n. med. Andrzej Depko, badania wskazują, że w ciągu całego życia 8,6 % dziewcząt, 2,8 % chłopców i 13,3 % kobiet pada ofiarą wykorzystywania seksualnego. Większość tych przestępstw nie staje się przedmiotem działań wymiaru sprawiedliwości, ponieważ nigdy nie zostają ujawnione. Tymczasem polityka zwalczania przestępstw naruszających wolność seksualną skupia się niemal wyłącznie na karaniu sprawców czynów wykrytych.

Według założycieli poradni, prewencja musi się opierać na stworzeniu miejsc do leczenia sprawców lub potencjalnych sprawców takich przestępstw. Jeden nieleczony sprawca może skrzywdzić wiele kobiet i dzieci zanim zostanie zatrzymany i osądzony.

W Polsce dokonywanych jest rocznie ok. 2 tyisące gwałtów. Do tego ok. 2 tysiące razy dochodzi do wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Sprawcami tylko w ok. 10 proc. są osoby dotknięte dewiacją seksualną. W większości czyny te są kwalifikowane jako zachowania zastępcze, a ich sprawców nie obejmuje program leczenia osób z zaburzeniami preferencji seksualnych.

d4maap3

Do poradni mogą zgłaszać się osoby, które doświadczyły gwałtu lub molestowania seksualnego, a także osoby, które niepokoją ich własne zachowania w sferze seksualnej, fantazje czy myśli seksualne; osoby które dotąd nie dopuściły się wykorzystywania seksualnego, ale obawiają się, że mogą to zrobić; osoby, które wykorzystywały seksualnie dzieci lub osoby dorosłe, ale nie zostały wykryte przez organy ścigania i obawiają się, że mogłyby zrobić to ponownie lub osoby figurujące w aktach wymiaru sprawiedliwości jako sprawcy przemocy seksualnej, które boją się powrotu do zachowań przestępczych.

Poradnia bedzie działa od dzisiaj w siedzibie fundacji w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 140. Z bezpłatnych porad psychologa można skorzystać w każdy poniedziałek w godz. 10-15 (zapisy pod numerem telefonu 22 250-29-60 w godz. 9-17). Uzupełnieniem działania poradni będzie telefon zaufania dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej 22 828-11-12. Oferować będzie pomoc osobom, które doświadczyły przemocy seksualnej oraz tym, które pragną wyeliminować własne niepożądane myśli i zachowania. Działać będzie w każdy wtorek i środę w godz. 15-18.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie fundacji www.funpzs.org.pl .

d4maap3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4maap3
d4maap3