Trwa ładowanie...

One Billion Rising/Nazywam się miliard [WIDEO]

Akcja taneczna w Pasażu Wiecha przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet

One Billion Rising/Nazywam się miliard [WIDEO]
d1smx2e
d1smx2e

Czy słyszeliście już o akcji "One Billion Rising/Nazywam się miliard"? To taniec-protest przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet. Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Warszawa bierze udział w akcji od dwóch lat.

Tegoroczna akcja w Polsce poświęcona jest przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami. To wciąż temat tabu w naszym kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.

W ubiegłym roku happening taneczny w ramach akcji miała miejsce na "patelni" przy stacji metra Centrum. W tym roku organizatorzy zapraszają do Pasażu Wiecha. Akcja odbędzie się 14 lutego 2015 roku, o godzinie 13:00.

d1smx2e

Fundacja Feminoteka zaprasza na próby przed akcją 14 lutego. Odbędą się one we wtorki 3 lutego i 10 lutego o godz. 18:00, w siedzibie fundacji ul. Mokotowska 29a (wejście od ul. Marszałkowskiej 34/50 do samego końca w podwórzu).

Czy wiecie, że:

- Z badań wynika, że jedna na cztery-pięć dziewczynek w wieku dojrzewania doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej w intymnym związku z chłopakiem

- Bycie potencjalną ofiarą słownych i fizycznych zaczepek dotyczących ciała i seksualności ze strony rówieśników to codzienność życia dziewcząt

d1smx2e

- Dziewczęta nie potrafią odróżnić „końskich zalotów” od zagrożenia gwałtem, z powodu poczucia winy i wstydu nie przyznają się do bycia ofiarą

- Dziewczęta żyją w lęku przed chłopcami i mężczyznami. Boją się ich w szkole, na dyskotekach, w drodze do sklepu, w windzie, w piwnicy, w tunelach, przedziałach pociągów

- Z badań wynika, że w skali światowej dziewczęta między 15. a 19. rokiem życia stanowią 50 proc. ofiar przemocy seksualnej.

d1smx2e

- Statystyki policyjne pokazują, że dziewczęta i kobiety to grupa najbardziej narażona na przemoc, w tym przemoc seksualną.

d1smx2e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1smx2e