Trwa ładowanie...
ycipk-3q183v

Orszak Trzech Króli wyruszył na ulice Warszawy. To "największe jasełka w Europie"

Kilka minut po południu na ulice Warszawy wyruszył Orszak Trzech Króli. To największe obchody święta 6 stycznia w Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Orszak Trzech Króli 2020 na ulicach stolicy
Warszawa. Orszak Trzech Króli 2020 na ulicach stolicy (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
ycipk-3q183v

Trasa Orszaku Trzech Króli w Warszawie nie zmienia się od 2009 roku. Uroczysty i rozśpiewany marsz warszawiaków z dziećmi zaczyna się na Placu Zamkowym. "Chcemy rozkolędować Polskę" – deklarują organizatorzy, którzy nazywają orszak "największymi jasełkami w Europie".

Tegoroczne obchody święta 6 stycznia w całym kraju odbywają się pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają", które zaczerpnięto ze słów jednej z najpopularniejszych polskich kolęd.

Orszaki przejdą ulicami 872 miejscowości w całym kraju i 21 poza granicami Polski.

ycipk-3q183v

Szymon Hołownia chciałby, by Donald Tusk mu doradzał

Tradycyjnie uczestnicy stołecznego orszaku spotkali się na placu Zamkowym. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zainaugurował w południe pochód orszaku modlitwą Anioł Pański. Później odczytano fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem.

Do Orszaku Trzech Króli w Warszawie przyłączył się prezydent Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Po przyłączeniu się do tłumu para prezydencka zaczęła wspólnie kolędować z uczestnikami pochodu.

ycipk-3q183v
East News
Podziel się

Uroczysty pochód w stolicy poprzedziła Msza Św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Przewodniczył jej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który wręczył medale "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej" 25 osobom świeckim i jednej siostrze zakonnej.

Wręczający medale kard. Nycz podziękował za zasługi wszystkim odznaczonym oraz księżom proboszczom parafii, do których należą uhonorowane osoby za pracę ze świeckimi - gronem katolików, którzy w sposób szczególny zaangażowani są w misję Kościoła.

Warszawa. Orszak Trzech Króli 2020 w stolicy PAP
Podziel się
ycipk-3q183v

Medale przyznawane są od 2009 roku osobom, które zaangażowane są w prace na rzecz diecezji lub parafii.

Wśród osób uhonorowanych znalazły się m.in.: prof. Maria Lubryczyńska, konserwatorka wielu obiektów sakralnych archidiecezji warszawskiej, oraz dwie sanitariuszki batalionu Armii Krajowej "Wigry", które w czasie Powstania Warszawskiego z płonącej katedry pomogły wynieść figurę Cudownego Pana Jezusa - Barbara Gancarczyk-Piotrowska ps. Pająk oraz Teresa Potulicka-Łatyńska ps. Michalska.

Źródło: IAR

ycipk-3q183v

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3q183v

ycipk-3q183v
ycipk-3q183v