Trwa ładowanie...
wyspa
26-12-2017 09:25

Owce i kozy zamieszkały nad Wisłą. Przed nimi nietypowe zadanie

Ten widok zaskoczył mieszkańców stolicy. W centrum miasta, na wyspie przy moście Gdańskim, pojawiło się stado owiec i kóz. Urzędnicy stołecznego ratusza tłumaczą, że to sposób na przygotowanie terenu pod miejsca lęgowe dla ptaków.

Owce i kozy zamieszkały nad Wisłą. Przed nimi nietypowe zadanieŹródło: UM, fot: Urząd Miasta Warszawa
d3r13nx
d3r13nx

Zwierzęta czeka kilka miesięcy intensywnej pracy. Ich zadaniem jest usunięcie, czyli zjedzenie większości roślin na wyspie. Dzięki temu na wiosnę chętniej zalęgną się tam ptaki takie jak: rybitwy, mewy i sieweczki. Ptaki te preferują rozległe, piaszczyste tereny z niewielką ilością zarośli.

UM
Źródło: UM, fot: Urząd Miasta Warszawa

Sztucznie utworzona wyspa, na której obecnie prowadzony jest wypas, powstała w 2015 roku ramach projektu LIFE+ WislaWarszawska.pl. - Mamy nadzieję, że wypasane owce oraz kozy pomogą w realizacji tego zadania i realnie przyczynia się do uzyskania sukcesu lęgowego na tym obszarze - mówi Iwona Zwolińska, kierownik Projektu Life+ i dodaje: - Należy przy tym pamiętać, że to właśnie na warszawskim odcinku międzywala Wisły bytują gatunki rzadkie w skali europejskiej, jak na przykład rybitwa białoczelna. To m.in. z myślą o nich w ramach projektu utworzyliśmy sztuczne wyspy, stałe i pływające, na których ptaki mogą stosunkowo bezpiecznie przystępować do lęgów.

Warszawski odcinek międzywala Wisły jest częścią utworzonego w 2004 roku obszaru Natura 2000 "Dolina Środkowej Wisły”.

Wypasem owiec i kóz zajmuje się ich właściciel. "Usuwanie" roślinności może potrwać aż do marca.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Tragedia po pasterce w Kobyłce. Kierowcy grozi 8 lat więzienia

d3r13nx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r13nx