Plac Zamkowy w godzinę "W" na wyłączność prawicy do 2021 roku

Wojewoda mazowiecki wydał zgodę, aby 1 sierpnia plac Zamkowy był zarezerwowany wyłącznie dla organizacji związanych z prawicą. Zbigniew Sipiera powołał się na przepis o zgromadzeniu cyklicznym. Wcześniej ten przepis zastosował przy miesięcznicy smoleńskiej i marszu niepodległości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Godzina "W" w Warszawie
Godzina "W" w Warszawie (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
WP

OKO.press poinformowało, że 22 grudnia 2017 roku wojewoda mazowiecki wydał decyzję na cykliczne zgromadzenia w każdą rocznicę Powstania Warszawskiego. Wynika z tego, że co roku od godziny 16:00 do 17:15 plac Zamkowy będzie zarezerwowany dla organizacji prawicowych tj. Redutę Dobrego Imienia, założoną przez Macieja Świrskiego i stowarzyszenie senatora PiS Jana Żaryna.

Zatwierdzona ustawa przez Trybunał Konstytucyjny i podpisana przez Andrzeja Dudę dodatkowo zastrzega, iż w odległości 100 metrów nie może być organizowane żadne inne zgromadzenie. Oznacza to, że jeśli inna organizacja w tym samym czasie i miejscu będzie chciała zgody na zgromadzenie, władze Warszawy mają obowiązek odrzucić wniosek.

Zobacz wideo: Godzina "W". Warszawa oddaje hołd powstańcom

WP

Celem zgromadzenia, które zawarto we wniosku 24 listopada 2017 roku do wojewody mazowieckiego było „uczczenie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz oddanie hołdu Powstańcom”. Zbigniew Sipiera argumentuje decyzję tym, że Powstanie Warszawskie to święto narodowe, a ustawa o zgromadzeniach przewiduje święta narodowe jako cykliczne.

Przypominamy, że do kwietnia 2020 roku zarejestrowano także zgromadzenie cykliczne z okazji tzw. miesięcznic smoleńskich na Krakowskim Przedmieściu. Oznaczało, że inni nie będą mogli rejestrować w tym miejscu swoich kontrmanifestacji.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

WP

Przeczytaj też: Dzieci stały bose na mrozie i patrzyły jak płonie ich dom. Rodzice podjęli odważną decyzję, która zmieni ich życie

Polub WawaLove
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP