Trwa ładowanie...

Polskie bałwany, łączcie się! Pochwal się swoim, tytuł mistrza jeszcze do wzięcia

Każdy śniegowy twór może zostać królem tej zimy. Warunek jest jeden - trzeba szybko utrwalić swoje dzieło na zdjęciu. I podzielić się nim z innymi. Ten rok, przynajmniej na początku, jest ich rokiem. W całej Polsce powstają pomysłowe, niestandardowe, fantastyczne, bałwany.

Bałwan pandemiczny. Jakie czasy, takie bałwanyBałwan pandemiczny. Jakie czasy, takie bałwanyŹródło: Facebook.com
d4a3kve
d4a3kve

Bezśnieżne lata nie sprawiły, że o śniegowym bohaterze można było zapomnieć - produkty zastępcze powstawały w plenerze z opon, beli słomy lub innych dostępnych materiałów. Ale skoro sypnęło, zasypało sieć niezwykłymi pomysłami śnieżnych rzeźb. Ostatnie słowo w tym temacie nie zostało jednak jeszcze wypowiedziane.

Słowo bałwan jest nieco deprecjonujące, bo przecież postaci stworzone dzięki obfitym tegorocznym opadom atmosferycznym i prezentowane hojnie w mediach społecznościowych są niezwykle sympatyczne. A na dodatek znacznie odbiegające od bałwanowych standardów - twórcy nie ograniczają się do utoczenia trzech śnieżnych kuli.

Być może disnejowski bohater Olaf, znacznie szczuplejszy od polskiego wzorca, pobudził wyobraźnię pracujących w śniegu twórców form przestrzennych. Warzywa zastosowane w celach antropomorfizacji nadal są na fali, ale innowatorzy zastępują je innymi faworyzowanymi materiałami lub rezygnują z dodatków zupełnie.

Bałwan a sprawa polska. Zostań bałwochwalcą

Bałwan polski. Nie tworzono go z trzech śniegowych kuli, dzięki temu jest pionierem nowego trendu Facebook.com
Bałwan polski. Nie tworzono go z trzech śniegowych kuli, dzięki temu jest pionierem nowego trenduŹródło: Facebook.com

Bałwanami zwano posągi bogów świata pogańskiego. Jednak czy dziś, chwaląc się swoim własnoręcznie wykonanym bałwanem, nie staniemy się bałwochwalcami? Ale jak się radością z nich nie dzielić z innymi, przecież tak szybko odchodzą.

Bałwanokrólik z Mokotowa. Nie kosztował wiele wysiłku, ale wrażenie jest niepowtarzalne. Oto sztuka śniegu Facebook.com
Bałwanokrólik z Mokotowa. Nie kosztował wiele wysiłku, ale wrażenie jest niepowtarzalne. Oto sztuka śnieguŹródło: Facebook.com

Według najbliższych prognoz pogody śnieg nie będzie towarem deficytowym, więc budulca nie zabraknie. Opady białego puchu zapowiadane są na Mazowszu, ale również na Podlasiu, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i Górnym Śląsku.

Bałwan rodzaju żeńskiego nosi się teraz szykownie - to już nie stary garnek na głowie, tylko wyrafinowana konfekcja Szydełkowa wróżka
Bałwan rodzaju żeńskiego nosi się teraz szykownie - to już nie stary garnek na głowie, tylko wyrafinowana konfekcjaŹródło: Szydełkowa wróżka

Wykorzystajcie to tworzywo. Nie wiadomo, jakie zimy czekają nas w następnych latach. Być może znów miną dekady, zanim nastąpi takie zabałwanienie w parkach, na skwerach, w przydomowych ogródkach i wszędzie tam, gdzie udaje się z kopczyka śniegu stworzyć własną rzeźbę.

Jechał autem w Szwecji. Niebywałe, co zobaczył na drodze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4a3kve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a3kve