Trwa ładowanie...

Pomnik Czterech Śpiących przeniesiony na Ochotę?

Może zostać umieszczony na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

Share
Pomnik Czterech Śpiących przeniesiony na Ochotę?
d5qmxx3

Taką uchwałę podjęli radni dzielnicy Praga Północ, po konsultacjach społecznych i sondach z mieszkańcami. Uznano, że pomnik powinien zostać przeniesiony - dowiadujemy się z rozgłośni radiowej RDC.

Od 1945 r. stał on na praskim pl. Wileńskim . Wzniesiony w czasach PRL, upamiętniał wspólną walkę żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego i Armii Czerwonej przeciwko Wehrmachtowi. Został czasowo usunięty z pl. Wileńskiego z powodu budowy II linii metra. Nowym miejscem, w które może trafić jest Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury na Ochocie.

d5qmxx3

Jak informuje Ryszard Kędzierski, radny dzielnicy Praga Północ, pomnik jest teraz w remoncie. "Jest to najlepszy czas, żeby to załatwić. Pomnik wpisywał się w krajobraz Pragi , ale w aktualnej sytuacji, gdy będzie metro, dobrze byłoby, żeby pomnik nie budził kontrowersji. Dobrze byłoby, żeby trafił na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich".

Z kolei Stowarzyszenie Społeczny Komitet Budowy Pomnika Agentów Garbo i Brutusa w Warszawie proponuje, by zamiast pomnika Braterstwa Broni na placu Wileńskim stanął pomnik dwóch agentów: Juana Pujola ps. „Garbo” i Romana Czerniawskiego ps. “Brutus”.

Ostateczna decyzja o przeniesieniu pomnika należy teraz do Rady Miasta.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d5qmxx3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5qmxx3
d5qmxx3