Trwa ładowanie...

Powstała Onkomapa Warszawy i całej Polski!

Powstał pierwszy w kraju przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Warszawie i całej Polsce

Powstała Onkomapa Warszawy i całej Polski!
d3nfvt1
d3nfvt1

Ruszył portal internetowy www.onkomapa.pl . Projekt jest realizowany przez warszawską Alivię – Fundację Onkologiczną Osób Młodych . Celem inicjatywy jest dostarczenie rzetelnie zbieranych na podstawie wypełnianych ankiet informacji nt. placówek onkologicznych w Polsce.

ONKOMAPA ma być wspólnym dziełem chorych na raka oraz osób im bliskich. Ich oceny i doświadczenia będą wskazówką dla innych, które z ośrodków onkologicznych dbają o wysoki poziom satysfakcji pacjentów? Pod hasłem „Razem tworzymy ONKOMAPĘ – przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce” ruszy też kampania społeczna aktywizująca pacjentów do udziału w projekcie.

Na razie na portalu można znaleźć wyniki pilotażowego badania satysfakcji pacjentów ze świadczonych im usług, zleconego przez Fundację Alivia firmie badawczej TNS Polska. Badanie opinii, przeprowadzone w listopadzie i grudniu 2013 roku w 40 ośrodkach onkologicznych w Polsce, dotyczyło oceny placówki m.in. pod kątem opieki, organizacji leczenia, samego leczenia, wyposażenia szpitala, przestrzegania praw pacjenta. Chorzy przyznawali oceny w skali od 1 (bardzo zła ocena) do 5 (bardzo dobra ocena).

d3nfvt1

Wyniki badania wskazują, że do tej pory najwyższą ocenę (4,8) otrzymały: Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Klinika Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.

Pozytywnie wypadło także kilka innych ośrodków, które zdobyły równą liczbę punktów w ocenach pacjentów, a ich średnia uplasowała się na poziomie 4.6/5. Niestety, wśród nich nie ma placówek stołecznych.

Niektóre ośrodki wykroczyły negatywnie poza przewidzianą skalę ocen,zakazując, bądź uniemożliwiając ankieterom przeprowadzenie badania na „swoim” terenie. Te placówki, wraz z uruchomieniem portalu, otrzymują ocenę początkową - zero. Taką punktację otrzymały m.in. *Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Warszawie oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.*

Uruchomienie portalu www.onkomapa.pl rozpoczyna akcję społeczną: Razem tworzymy ONKOMAPĘ – przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce. Portal umożliwia wyrażenie swojej opinii tym, którzy nie spotkali ankietera w ośrodku. Dzięki dostępnej na portalu ankiecie, którą łatwo można wypełnić on-line, pacjenci i ich bliscy mogą podzielić się swoimi obserwacjami w domowym zaciszu, z zachowaniem pełnej anonimowości. W ten sposób, na podstawie zebranych opinii, będzie powstawał stale aktualizowany, ogólnopolski przewodnik po najbardziej przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce. We wrześniu 2014 roku, po półrocznym funkcjonowaniu projektu on-line i drugiej turze badań z udziałem ankieterów, fundacja Alivia przyzna 3 nagrody najlepszym placówkom. Jednak najcenniejszą nagrodą będzie z pewnością wysoka ocena przyznana przez pacjentów.

d3nfvt1

Fundacja Alivia ma również nadzieję, że akcja „ONKOMAPA – razem tworzymy przewodnik po przyjaznych ośrodkach onkologicznych” poprawi warunki leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce i wywoła publiczną debatę o jakości usług w polskiej onkologii.

Projekt ONKOMAPA jest realizowany w partnerstwie z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Nowotwory Krwi w Zamościu oraz Stowarzyszeniem Little People
z Rumunii. Patronat nad projektem objęły następujące organizacje: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Unia Onkologii, Instytut Spraw Publicznych oraz Instytut Nauk o Politykach Publicznych. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

d3nfvt1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nfvt1