Trwa ładowanie...

Protest mieszkańców pod siedzibą PiS. Zapowiadają blokadę

W poniedziałek o godz. 15.00 mieszkańcy Wesołej i Sulejówka będą protestowali pod siedzibą PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Mają też zablokować Aleje Jerozolimskie. Nie zgadzają się na nowy przebieg Wschodniej Obwodnicy Warszawy.

Protest mieszkańców pod siedzibą PiS. Zapowiadają blokadęŹródło: Youtube.com, fot: Sąsiedzi Dla Wesołej
d2geln9
d2geln9

To już siódmy protest organizowany przez mieszkańców Wesołej i Sulejówka. Twierdzą, że nowy wariant budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy jest "szkodliwy środowiskowo", może spowodować ogromne przekroczenia norm akustycznych i utrudnić życie w dzielnicy. Spór między mieszkańcami a Ministerstwem Infrastruktury rozpoczął się w 2015 r., kiedy dotychczasowy wariant WOW z tunelem, omijający centrum, został nagle zmieniony na bardziej inwazyjny dla mieszkańców, biegnący bliżej zabudowań i na nasypie. 8-metrowy nasyp ma przebiegać obok przedszkoli, szkół, urzędu dzielnicy, szpitala, a także ujęcia wody dla Sulejówka.

Zdaniem protestujących nasyp spowoduje uciążliwość dla dwa razy większej liczby mieszkańców niż poprzedni wariant i ogromne utrudnienia w funkcjonowaniu dzielnicy. Ich zdaniem, taki przebieg obwodnicy nie dotrzyma bezpiecznych dla mieszkańców norm akustycznych. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zapowiadają blokadę Alei Jerozolimskich

Wbrew opinii mieszkańców Wesołej i Sulejówka, 28 grudnia ubiegłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję środowiskową na nowy przebieg WOW na nasypie przez środek dzielnicy Wesoła.

Mieszkańcy zaprotestują w poniedziałek przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej. Zapowiadają także zablokowanie Alei Jerozolimskich. Żądają anulowania decyzji środowiskowej i wznowienie procedury w oparciu o nowe, aktualne analizy akustyczne. Chcą także, aby inna dyrekcja ochrony środowiska zajęła się tą sprawą. Sugerują, że na decyzję białostockiej RDOŚ mógł mieć wpływ Jan Szyszko, który jest mieszkańcem Wesołej. Ich zdaniem, nowy wariant budowy obwodnicy znajduje się 1 tys. metrów dalej od jego domu niż poprzedni.

- Będziemy dalej walczyć o jedyny sprawiedliwy wariant, czyli w tunelu poza centrum Wesołej. Na taki wariant była już wydana prawomocna decyzja środowiskowa w 2007 roku, jest on zgodny z dokumentami planistycznymi oraz z uchwałami wszystkich szczebli samorządu. W całej zgromadzonej dokumentacji jest opisany jako lepszy środowiskowo. Inwestor nie może wprowadzić między domami drogi szybkiego ruchu, kierując się kryterium ekonomicznym. Nowy wariant jest tańszy, ale gorszy dla zdrowia mieszkańców - twierdzą przedstawiciele stowarzyszenia Sąsiedzi dla Wesołej.

d2geln9

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2geln9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2geln9