Trwa ładowanie...

Ratusz zapowiada III linię metra i 2 nowe stacje w centrum

Warszawski ratusz ujawnił we wtorek plany dotyczące rozbudowy metra. Na pierwszy ogień idzie przetarg na projekt budowlany dwóch dodatkowych stacji w centrum. Pojawia się także informacja o powiększeniu trasy o III linię.

Ratusz zapowiada III linię metra i 2 nowe stacje w centrumŹródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d156jhs
d156jhs

Według zapewnień Urzędu Miasta do 2026 roku powstaną dwa nowe przystanki w Śródmieściu: A12 Plac Konstytucji i A16 Muranów. We wtorek ruszył przetarg na wykonanie wstępnych prac, w tym dokumentacji projektowej. Dwie stacje jeszcze w latach 70. znalazły się w pierwotnej koncepcji metra, jednak 20 lat później zdecydowano się na ich usunięcie.

- Niewątpliwie budowa stacji Muranów i Plac Konstytucji poprawi dostępność komunikacji miejskiej w centrum. Jeśli chodzi o odległości między stacjami będziemy mogli porównywać się z innymi sieciami tego typu w europejskich stolicach – mówi portalowi "Warszawa nasze miasto" Tomasz Demiańczuk ze sztabu prasowego urzędu.

Według założeń projektowych, przystanek Plac Konstytucji byłby oddalony o 600 metrów od Politechniki i 850 metrów od Centrum. Za to stacja Muranów byłaby oddalona 600 metrów od przystanku Ratusz Arsenał i 900 metrów od Dworca Gdańskiego.

Na przygotowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę, Metro przewiduje dwa lata od daty podpisania umowy. Oferty można składać do 24 czerwca.

Powstanie III linia?

Drugi przetarg ogłoszony przez miasto dotyczy rozbudowy podziemnej komunikacji o kolejną trasę. III linia na razie jest w fazie projektowej, nadal nie wiadomo, jak będzie wyglądać przyszła trasa.

d156jhs

- Będziemy analizować, jaką trasą powinno być to metro puszczone, chociaż prawdopodobnie wygra ta koncepcja, którą prezentowałem w kampanii. Sprawdzimy, który wariant jest najbardziej korzystny i który ma szansę na uzyskanie dofinansowania z UE. W najbliższych miesiącach będziemy mieli znacznie więcej danych - zapowiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Oferty można składać do 25 czerwca. W postępowaniu głównym kryterium ma być cena, ale także doświadczenie analityka ruchu, planisty a także projektanta z branży konstrukcyjno-budowlanej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

d156jhs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d156jhs