Trwa ładowanie...
dhxufk1

"Rzeź drzew nad Kanałem Żerańskim". Tak wygląda "ekologiczna wycinka"

"Ścinka drzew. Wstęp wzbroniony" - informuje napis na tabliczce, która stanęła w okolicach Kanału Żerańskiego. Dookoła leżą dziesiątki powalonych drzew. Firma Gaz-System wytnie ich ponad 5000. W ich miejscu powstanie gazociąg łączący elektrociepłownię Żerań z rurą w Rembelszczyźnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wycięte drzewa w okolicach Kanału Żerańskiego
Wycięte drzewa w okolicach Kanału Żerańskiego (wawalove, Fot: Katarzyna Zając)
dhxufk1

Wycinka odbywa się na ponad dziesięciokilometrowym terenie zieleni na Żeraniu i potrwa do końca lutego. Inwestor, czyli firma Gaz-System, niedawno pochwalił się pozwoleniem "na wycinkę drzew i krzewów w pasie budowy gazociągu". Wykonawca inwestycji F.H.U. Kluczyński w komunikacie rozesłanym mediom przekonywał, że prace prowadzone są "w sposób najmniej uciążliwy dla otoczenia".

   wawalove
(wawalove, Fot: Katarzyna Zając)

"Ekologiczna wycinka"

dhxufk1

Na wycinkę na zgadzają miejscy aktywiści i mieszkańcy. Zwłaszcza bulwersuje ich fakt, że została ona nazwana "wycinką ekologiczną". "Tak wygląda ‘ekologiczna inwestycja’ państwowych spółek Gaz-System i PGNiG, realizowana kosztem wycinki 5298 drzew, 44 386 m2 krzewów, zniszczenia siedlisk zwierząt (w tym gatunków chronionych) i zdewastowania terenów rekreacyjnych. To rzeź drzew" - napisali na facebookowym profilu "Ocalmy tereny nad Kanałem Żerańskim".

Mieszkańcom obiecano, że w okolicy zostaną posadzone "zastępcze" drzewa i krzewy. Jednak, jak informują aktywiści, powstaną one w zupełnie innych lokalizacjach, na terenach prywatnych osiedli. "Gazownicy cały czas uchylają się od odpowiedzialności i odtworzenia zniszczeń" – dodają.

Przedstawiciele Gaz-Systemu tłumaczą, że drzewa muszą zostać usunięte głównie ze względów bezpieczeństwa i "zapewnienia możliwości przeprowadzenia robót polegających na ułożeniu w wykopie gazociągu”. Zaznaczają, że początkowo pod topór miało pójść 7200 drzew.

Przeczytaj też: Prezydent Warszawy wiedziała o metodzie "na kuratora"? Nowe fakty

dhxufk1

Podziel się opinią

Share
dhxufk1
dhxufk1