Trwa ładowanie...

Spójrz cieplej na chłód. Nowe eksponaty w Centrum Nauki Kopernik

1200 najmłodszych warszawiaków z feryjnych placówek edukacyjnych odwiedzi placówkę bezpłatnie.

Spójrz cieplej na chłód. Nowe eksponaty w Centrum Nauki Kopernik
d2n4zee
d2n4zee

Zimno. Zimniej. Najzimniej! W czasie ferii Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) zachęca swoich gości do obejrzenia wybranych eksponatów, które pozwolą im spojrzeć cieplej na chłód. 1200 najmłodszych warszawiaków z feryjnych placówek edukacyjnych odwiedzi placówkę bezpłatnie.

W ramach „Zimy w mieście” Centrum Nauki Kopernik zaoferowało dzieciom pulę bezpłatnych biletów. Od poniedziałku do piątku eksperymentują tam grupy 120 dzieci z feryjnych placówek edukacyjnych.

Kopernik jest jednak otwarty dla wszystkich zwiedzających. Można tu zobaczyć m.in. kilkaset interaktywnych eksponatów naukowych, Teatr Robotyczny czy Teatr Wysokich Napięć. Czekają też atrakcje specjalne.

Oswajamy chłód – eksponaty miesiąca

Na wystawach warto odnaleźć trzy eksponaty, które pomogą spojrzeć cieplej na chłód. Dzięki kalejdoskopowi na zawiasach będzie można znaleźć odpowiedź dlaczego śnieżynka jest zawsze sześcioramienną gwiazdą. Wystarczy odpowiednio ustawić ruchomą część luster. Palący chłód to eksponat, który przekona zwiedzających, że za odbiór ciepła i zimna odpowiadają te same receptory, które znajdują się w naszej skórze. Doświadczenia z Icy Bodies przybliżą natomiast gościom cechy suchego lodu.

d2n4zee

„Uczę się być eksponatem”

Wczesną wiosną Kopernik otworzy wystawę „Świat w ruchu” w zupełnie nowej odsłonie. Tymczasem trwają testy kolejnych eksponatów. Kilka z nich znajduje się na pierwszym piętrze Centrum. Strobokwiatek pozwoli zwiedzającym zobaczyć efekt strobospowy. Wahadło chaotyczne wprawione w ruch wahadło nie ma prawa zachować się dwa razy w taki sam sposób. Być może jednak, któremuś z gości uda się udowodnić, że jest inaczej. Aksamitne dłonie to drewniane paletki i napięte na nich siatki. Odkrywcy Kopernika nie będą tu grać w tenisa, a doświadczać złudzeń związanych ze zmysłem dotyku. Nowe, testowane dopiero eksponaty łatwo rozpoznać – są oparzone tabliczkami z napisem: „Uczę się być eksponatem”.

Utrzymaj równowagę – nowy pokaz naukowy

Dlaczego lód jest śliski? Jeśli nawet tego nie wiemy, nie przeszkadza nam to korzystać z tej śliskości. Na przykład - jeżdżąc na łyżwach. Balans - nowy pokaz naukowy Centrum Nauki Kopernik - uczy jak zachować równowagę na różnych powierzchniach.

Mroźne bańki i ślady na śniegu – mini warsztaty na wystawach

Bańki mydlane kojarzą się głównie z letnią aurą, tymczasem gdy zrobimy je na silnym mrozie, ich ściany efektownie zamarzną. Centrum Nauki Kopernik na mini warsztat Architektura zamknięta w bańce! Pozwala on poćwiczyć robienie niezwykle efektownych baniek i dowiedzieć się, czym jest napięcie powierzchniowe. Na śniegu doskonale widać tropy zwierząt. Zanim podejmiemy ich obserwacje w parku czy lesie, warto wybrać się do galerii „Bzzz!”, na nowy warsztat Śladami zwierząt. Tu najmłodsi przyjrzą się łapom lisa, wiewiórki, czy niedźwiedzia. Dowiedzą się też, po czym poza tropami można wyśledzić zwierzęta.

d2n4zee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n4zee