Trwa ładowanie...
d3n56v7

Strajk Kobiet. "Dziady na Mickiewicza". Kolejny protest w Warszawie

Strajk Kobiet w Warszawie. W okolicy domu Jarosław Kaczyńskiego na ulicy Mickiewicza zebrali się protestujący przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Wsparły ich gwiazdy polskiej piosenki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Dziady na Mickiewicza". Performans obok domu Jarosława Kaczyńskiego. Na zdjęciu : Natalia Przybysz i Krzysztof Zalewski.
"Dziady na Mickiewicza". Performans obok domu Jarosława Kaczyńskiego. Na zdjęciu : Natalia Przybysz i Krzysztof Zalewski. (Agencja Gazeta, Fot: Dawid Zuchowicz)
d3n56v7

W sobotę o godz. 17 rozpoczął się happening przed budynkiem przy ulicy Mickiewicza w Warszawie, niedaleko domu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Wydarzenie, zorganizowane przez Strajk Kobiet 31 października, nosi nazwę "Dziady na Mickiewicza".

Strajk Kobiet w Warszawie. "Dziady" wracają na Mickiewicza

"W dzień, w którym kiedyż nocą odprawiano w Polsce obrzęd Dziadów zapraszamy na DZIADY Mickiewicza na warszawski Żoliborz. Z inicjatywy mieszkańców ulicy Mickiewicza powstał performans oparty na tekście polskiego wieszcza. Duchy z drugiej części DZIADÓW wracają̨, żeby dostać́ to, czego zabrakło im za życia. I niektóre to dostają̨. Inne zamiast dostać to, czego chcą̨, dostają̨ to, czym same szczodrze obdarowywały innych i czego wcale nie chciałyby doświadczyć́ na własnej skórze. Karma is bitchy" – czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku (pisownia oryginalna), którym zainteresowało się 7,5 tys. osób.

d3n56v7

Organizatorzy sobotniego zgromadzenia dodają, że obecnie część społeczeństwa musi walczyć o podstawowe prawa. O godzinie 18 w proteście niedaleko domu Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu brało udział około 100 osób. Później liczba demonstrantów wzrosła. Więcej w okolicy było policjantów. Policja zamknęła ruch od strony placu Wilsona.

Strajk Kobiet w Warszawie. Zamieszki na rondzie Dmowskiego

Protest w Warszawie. Gwiazdy pod domem Kaczyńskiego

Jak podaje wyborcza.pl, późnym wieczorem w okolicy domu Jarosława Kaczyńskiego protestowało już ok. 1000 osób.

d3n56v7

Jedno z mieszkań na drugim piętrze w pobliskim bloku zamieniło się w scenę koncertową - w szerokim oknie wystąpiły gwiazdy polskiej muzyki: Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Maria Sadowska i Michał Szpak.

Happening zakończył się przed godziną 20. Nie ma informacji o incydentach czy starciach.

Protest w Warszawie. 10. dzień demonstracji

Sobota jest dziesiątym dniem, w którym na ulice Warszawy (i całej Polski) wychodzą przeciwnicy zaostrzania prawa aborcyjnego w Polsce. Przypomnijmy, że w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby jest niezgodna z obowiązującą konstytucją. Decyzja ta dotyczy m.in. przerywania ciąży w momencie wykrycia zespołu Downa u dziecka, co do tej pory było w Polsce dozwolone.

Największy do tej pory protest przeciwników zaostrzenia przepisów aborcyjnych odbył się w Warszawie w piątek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n56v7

Podziel się opinią

Share
d3n56v7
d3n56v7