Trwa ładowanie...
d1a8wml

Straż pożarna ostrzega przed pożarami na Mazowszu

W lasach rozpoczął się najbardziej niebezpieczny okres pod względem zagrożenia pożarowego. Przy tak dużej ilości suchych traw nawet na pozór niewielka iskra może wywołać pożar. Bądźmy ostrożni i nie zapominajmy, że 99% pożarów wywołujemy my sami, powiedział w rozmowie z WawaLove Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy mazowieckiej straży pożarnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mazowiecka Straż Pożarna informuje o dużym zagrożeniu wystąpienia pożarów w lasach
Mazowiecka Straż Pożarna informuje o dużym zagrożeniu wystąpienia pożarów w lasach (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d1a8wml

Mazowiecka Straż Pożarna przestrzega przed zagrożeniami występowania pożarów w lasach. Skala problemu jest ogólnopolska, a sytuacja ta wywołana jest brakiem opadów oraz całkowitym wysuszeniem ściółki leśnej.

- Pożary w lasach rozwijają się niezwykle szybko. Jeżeli wejdziemy do lasu i zapalimy papierosa, niedopałek może w mgnieniu oka zająć ściółkę. Trawy są suche, dlatego zrezygnujmy z palenia ognisk, nawet w wyznaczonych do tego miejscach. 99% pożarów powstaje z winy człowieka. Dodajmy, że w sytuacji zagrożenia epidemicznego i trwającej pełną parą akcji Zostań w domu, ludzie po prostu nie powinni przebywać w lasach. Służby bezpieczeństwa będą przypominać o tym do znudzenia. Na wiosnę występuje zwiększona liczba pożarów, a ogień jest niebezpieczny nie tylko dla człowieka, ale również jego mieszkańców, szczególnie dla młodych zwierząt, które nie są w stanie uciec przed płomieniami- mówił dla WawaLove mł. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy mazowieckiej straży pożarnej.

Dane na temat zagrożenia pożarowego tworzone są na podstawie metody Instytutu Badawczego Leśnictwa.

d1a8wml

Kampania "Stop pożarom traw" trwa w najlepsze

Komendę Główną Państwowej Straży Pożarne przypomina również o kampanii „Stop pożarom traw”, do której po raz kolejny włączyli się Leśnicy i Lasy Państwowe.

-Przełom zimy i wiosny należy do jedynych z najbardziej niebezpiecznych w ciągu roku. W ubiegłym roku, jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, aż 55 912 razy płonęły trawy i nieużytki. To ponad 36 proc. wszystkich pożarów odnotowanych w 2019 r.- czytamy na oficjalnej stronie Lasów Państwowych.

Pożary traw ze względu na swoje rozmiary, angażują niezwykle dużą liczbę strażaków, którzy w tym samym czasie mogą być potrzebni w zupełnie innym miejscu.

d1a8wml

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:Pożar w Lesznie. Strażacy interweniowali przy ul. Czechosłowackiej

d1a8wml

Podziel się opinią

Share

d1a8wml

d1a8wml