Trwa ładowanie...
d1u5h28

Tańsze bilety w komunikacji. Pasażerowie zapłacą nawet 30 proc. mniej

Sąsiadujące z Warszawą samorządy same wybiorą, jak duże będą dopłaty do miesięcznych i 90-dniowych biletów. Na razie chęć takiego rozwiązania zadeklarowało już kilkanaście podmiejskich gmin. Urzędnicy liczą na to, że z komunikacji będzie korzystać więcej osób, ograniczając przy tym ruch samochodowy i zanieczyszczenie powietrza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rada Warszawy ustaliła trzy progi dopłat. Będzie można zaoszczędzić nawet 130 złotych.
Rada Warszawy ustaliła trzy progi dopłat. Będzie można zaoszczędzić nawet 130 złotych. (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d1u5h28

Od września mieszkańcy większości podwarszawskich gmin zapłacą taniej za bilety komunikacji miejskiej. Pasażerowie autobusów i pociągów po wakacjach będą mogli liczyć na specjalne zniżki. To efekt decyzji Rady Warszawy, która dała zielone światło gminom dla dopłacania do biletów miesięcznych i 90-dniowych. Ustalono trzy progi tych dopłat: Warszawa+1,+2 oraz +3.

Najkorzystniejszym progiem będzie ten ostatni. Jak podaje "Gazeta Stołeczna", jeżdżący na co dzień w I i II strefie za 30 dni zapłacą 120 złotych (o 60 złotych mniej niż do tej pory). Natomiast za trzy miesiące podróżowania komunikacją pasażerowie będą musieli wysupłać z portfela 330 złotych (co i tak jest kwotą mniejszą od poprzedniej aż o 130 złotych).

PRZECZYTAJ: Pracodawca może ci dofinansować bilet ZTM. "Wystarczy wysłać maila"

d1u5h28

O tym, jaki próg dopłat zostanie wybrany, zadecydują władze gmin. Pomysł takiego finansowego ulżenia pasażerom spotkał się z przychylnością samorządów Legionowa, Jabłonnej, Starych Babic, Leszna, Raszyna, Wiązownej, Piaseczna, Sulejówka, Józefowa, Góry Kalwarii, Wołomina, Nieporętu, Lesznowoli, Otwocka, Halinowa, Ożarowa Mazowieckiego, Wieliszewa, Radzymina i Kobyłki. Wśród nich na razie tylko rady Józefowa, Otwocka i Wiązowny przyjęły stosowne uchwały w tej sprawie.

- Pierwsze umowy będziemy podpisywali prawdopodobnie na początku lipca - poinformował Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

ZTM nie podaje jednak ostatecznego terminu dołączenia do programu. Chociaż nowa taryfa zacznie obowiązywać od 1 września, pozostałe gminy będą mogły wziąć udział w dofinansowaniu również po tej dacie.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

ZOBACZ WIDEO: Już nie kupisz biletu u kierowcy

d1u5h28

Podziel się opinią

Share

d1u5h28

d1u5h28