Trwa ładowanie...

Trzaskowski: będziemy przez lata i dziesięciolecia czcili pamięć o Powstaniu Warszawskim

Będziemy się spotykać dalej, przez lata i dziesięciolecia, i będziemy czcili pamięć o Powstaniu Warszawskim - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w sobotę podczas uroczystości na Placu Krasińskich. Dodał też, że pamięć o Powstaniu Warszawskim jest "częścią naszej tożsamości, naszego DNA".

Warszawa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas uroczystego Apelu Pamięci, przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich Warszawa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas uroczystego Apelu Pamięci, przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich Źródło: PAP, fot: Wojciech Olkuśnik
d1fkoz2
d1fkoz2

Trzaskowski wskazał, że mieszkańcy stolicy spotykają się co roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. - To co najważniejsze - będziemy się spotykać dalej, przez lata i dziesięciolecia i będziemy czcili pamięć o Powstaniu Warszawskim - zapewnił. - Ta pamięć jest częścią naszej tożsamości, naszego DNA - dodał.

Trzaskowski przypomniał, że nadal trwają dyskusje, "czy było warto rozpocząć Powstanie Warszawskie, jakie są wnioski z powstania". Podkreślił, że w przypadku takich dyskusji chce powtórzyć słowa, które zawsze słyszy od powstańców, że "ci wszyscy, którzy nie byli pięć lat pod okupacją, nie byli poniżani, nie widzieli tych wszystkich zbrodni, nie mają prawa do tego, żeby oceniać powstanie i powstańców".

- Tylko ci, którzy przeżyli powstanie wiedzą, że po prostu inaczej być nie mogło. To jest bardzo ważna lekcja - powiedział Trzaskowski.

Nie ma litości dla PiS. "Muszą zabrać komuś pieniądze"

Prezydent Warszawy przypomniał hasło tegorocznych obchodów: "To od nas zależy, czy było warto". Jak podkreślił Trzaskowski, to hasło zachęca do zastanowienia się nad tym, "czy było warto, czy w nas coś jest z tych idei, czy jest to drogowskaz, który ciągle jest aktualny". - Odpowiedź na to pytanie musi być pozytywna – ocenił.

d1fkoz2

Jak podkreślił Trzaskowski, "być może takie proste wartości jak koleżeństwo, bezinteresowność, pozwalały wam, ale również nam, jako waszym spadkobiercom, przeżyć trudne chwile".

- Jeżeli będziemy w stanie znaleźć w sobie chociaż odrobinę koleżeństwa, poświęcenia, bezinteresowności i odwagi, to będziemy silniejsi. Ale przed wszystkim damy świadectwo, że te słowa tak często wypowiadane, że uczymy się od was, że jesteście dla nas świadectwem i kierunkowskazem, okażą się autentyczne - powiedział.

Na koniec przemówienia prezydent Warszawy zapewnił, że "przez najbliższe lata i dziesięciolecia, kiedy będziemy czcić pamięć o Powstaniu Warszawskim, będziemy o tym myśleć". - Oczywiście też o heroizmie, bohaterstwie, daninie krwi – to są rzeczy, które zawsze nasuwają się na myśl. Tylko nie każdy, na szczęście, musi i nie każdy potrafi taki być heroiczny. Ale te proste wartości, które nam przekazywaliście, zawsze pozostaną z nami – podsumował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fkoz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fkoz2