Trwa ładowanie...
d430age

Trzaskowski o fladze na pomniku: niepotrzebna prowokacja

W związku z 76. rocznicą Powstania Warszawskiego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował o "szacunek dla uczuć, poglądów, wyznania i opinii każdego człowieka". Odniósł się też do akcji wieszania na warszawskich pomnikach tęczowych flag.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Rafał Trzaskowski odniósł się do wieszania na pomnikach tęczowych flag
Warszawa. Rafał Trzaskowski odniósł się do wieszania na pomnikach tęczowych flag (PAP)
d430age

- W przeddzień Powstania Warszawskiego wszyscy powinniśmy poddać się zadumie i wysłuchać oraz zrozumieć słowa Powstańców. Wzruszające oficjalne apele o godne uczczenie rocznicy, o to, aby nie obrażać i nie wykluczać nikogo, płyną do nas z ust Bohaterek i Bohaterów. Nie ma lepszego i ważniejszego momentu niż ten, żeby apelować o szacunek dla uczuć, poglądów, wyznania i opinii każdego człowieka – napisał Trzaskowski na Facebooku.

Trzaskowski nawiązał do akcji wieszania na pomnikach tęczowych flag. Jak ocenił, była to "niepotrzebna prowokacja".

W nocy z wtorku na środę na warszawskich pomnikach powieszono tęczowe flagi. Organizatorzy poinformowali, że jest to gest sprzeciwu wobec homofobii. Flagi zawisły na kilku pomnikach w stolicy, w tym Mikołaja Kopernika, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, warszawskiej Syrenki oraz na pomniku Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu.

d430age

- Dziś opinia publiczna, a szczególnie media żyją wywieszonymi przedwczoraj na warszawskich pomnikach tęczowymi flagami. Chcę podkreślić, że żaden pomnik nie został zniszczony, ale muszę też powiedzieć jasno: wieszanie jakiejkolwiek flagi na symbolicznej figurze Chrystusa, będącej jednym z symboli Powstania, stanowi w moim rozumieniu niepotrzebną prowokację. W szczególności w przeddzień rocznicy, kiedy powinniśmy mówić o szacunku dla wszystkich – napisał Trzaskowski.

Dodał, że happening, dokonany zwłaszcza w tym szczególnym czasie, może naruszać uczucia religijne wielu osób. - A przecież tęcza to symbol tolerancji i szacunku – nie powinna nikogo obrażać. Ale musimy pamiętać, że nasza tolerancja i szacunek powinny dotyczyć wszelkich symboli, także religijnych i patriotycznych, które dla wielu są niezwykle ważne. Domagając się szacunku dla wszystkich niesłusznie atakowanych, wymagajmy okazywania szacunku i sami okazujmy go wszystkim innym – zaapelował prezydent Warszawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d430age

Podziel się opinią

Share
d430age
d430age