Trwa ładowanie...

W Warszawie powstaje pierwszy na świecie projektor hologramów do smartfonów!

Urządzenie zużywać ma znacznie mniej energii niż istniejące już urządzenia

Share
W Warszawie powstaje pierwszy na świecie projektor hologramów do smartfonów!
d38y9rw

Jeśli oglądaliście pierwszą część Gwiezdnych Wojen, na pewno zapamiętaliście scenę, gdy księżniczka Leia pojawia się jako hologram emitowany przez robota R2-D2. Taki sposób przesyłania wiadomości już wkrótce stanie się rzeczywistością. Nawet więcej: projektor laserowy wyświetlający hologramy zmieści się w naszym smartfonie. Takie urządzenie powstaje właśnie na Politechnice Warszawskiej. Prace są już na półmetku.

Urządzenie będzie zużywać o wiele mniej energii niż istniejące już smartfonowe projektory, w dodatku będzie służyło do wyświetlania hologramów - informuje serwis Nauka w Polsce . Taki projektor ma szereg zastosowań. Może służyć np. do celów biznesowych - dzięki niemu w każdej chwili, a nawet w jasnym pomieszczeniu będzie można wyświetlić prezentację biznesową, bez obawy o to, że telefon za chwilę się rozładuje.

Pięć godzin projekcji

Na rynku istnieją już smartfony z wbudowanym projektorem, ale są to urządzenia bardzo energochłonne - jeśli z rzutnika wyświetla się prezentację, bateria rozładowuje się bardzo szybko - np. w ciągu 80 minut. A to oznacza, że zawsze trzeba mieć pod ręką ładowarkę. - Tymczasem w naszym projektorze baterii starczyłoby na około pięć godzin projekcji. To już wystarczająco długo - tłumaczy w rozmowie z PAP dr hab. inż. Michał Makowski z Wydziału Fizyki PW. Podkreśla, że dzięki zastosowaniu polskiej technologii można byłoby bez obaw zostawiać ładowarkę w domu, nawet jeśli w ciągu dnia planuje się pokazywać prezentację.

d38y9rw

Fizyk dodaje, że stosowane już projektory lampowe to niezwykle stratne urządzenia, które mają wydajność rzędu 3 proc. Oznacza to, że do ekranu dociera jedynie ok. 3 proc. energii zużywanej przez urządzenie. A nawet 97 proc. energii traconej jest wcześniej. Sporo energii traci się, kiedy wyświetlane są ciemne kolory. Światło nie jest bowiem w czarnych miejscach przyciemniane czy wygaszane, tylko musi być pochłonięte w projektorze. Odwrotnie jest z projektorem laserowym - tam czerń oznacza po prostu brak światła, a więc i oszczędność energii zamiast strat. Dzięki temu wydajność laserowego rzutnika z warszawskiej uczelni wynieść ma nawet 40 proc., czyli traconych byłoby już tylko 60 proc. energii. Takie urządzenie używać będzie około 10 razy mniej energii niż projektor lampowy.

Rozmiar i prostota budowy

Laserowy projektor składałby się z bardzo niewielu części – w tym z trzech diod laserowych i jednego modulatora. Dr Makowski mówi, że w rzutniku nie będą też konieczne żadne soczewki. A to właśnie soczewki były elementami, które ograniczały miniaturyzację rzutników. Poza tym w klasycznych projektorach potrzebne były setki elementów. Projektor z PW będzie tymczasem znacznie prostszy. Światło z trzech diod laserowych trafiać będzie na panel tzw. przestrzennego modulatora światła. Tam zmieniane będą właściwości światła (stan fazy w poszczególnych pikselach) i obraz będzie trafiał na ekran.

Modulator korzystać będzie z unikalnego algorytmu stosowanego w holografii komputerowej. "Holografia kojarzy się z trójwymiarowymi obiektami zawieszonymi w przestrzeni. My wykorzystujemy potencjał holografii, by wyświetlać dobrej jakości płaski obraz" - zaznacza fizyk. Zapewnia jednak, że nie ma żadnych przeszkód, żeby wyświetlić z rzutnika obraz trójwymiarowy - rzutnik można byłoby np. skierować na przezroczysty pojemnik wypełniony dymem.

d38y9rw

Prototyp w przyszłym roku

Innym z pomysłów na wykorzystanie laserowego rzutnika byłoby zastosowanie go w projekcjach wielkoformatowych - np. w kinie, gdzie przynieść mógłby spore oszczędności w rachunkach za prąd. Poza tym rozmówca PAP przekonuje, że wynalazek pozwala też na tworzenie holograficznego obrazu przeziernego, wyświetlanego np. na szkle, co mogłoby przydać się w opracowaniu nowej generacji holograficznych okularów do rzeczywistości rozszerzonej.

Naukowcy pokazali, że za pomocą swojego projektora laserowego są w stanie uzyskać płaską projekcję monochromatyczną - z pojedynczej zielonej diody. W przyszłym roku chcą zademonstrować prototyp urządzenia zawierającego 3 diody laserowe, które wyświetlać będzie obraz w pełni kolorów. Badacze chcą, żeby z odległości wynoszącej około 1,5 m dało się uzyskać obraz o przekątnej 30 cm, który będzie widoczny np. rzucony na ścianę w jasnym pomieszczeniu. Projekt jest realizowany w ramach projektu LIDER Narodowego Centrum Badan i Rozwoju.

d38y9rw

Podziel się opinią

Share
d38y9rw
d38y9rw