Trwa ładowanie...

Warszawa. 76. rocznica likwidacji więzienia Pawiak

30 lipca 1944 roku Niemcy wysłali ostatnie transporty więźniów do dwóch obozów koncentracyjnych. 1400 mężczyzn przewieziono do KL Gross-Rosen natomiast 400 kobiet trafiło do KL Ravensbruck.

Warszawa. 76. rocznica likwidacji więzienia PawiakŹródło: East News
d2v9kyq
d2v9kyq

Tydzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego, dokładnie 76 lat temu Niemcy zdecydowali o likwidacji więzienia Pawiak i ewakuacji osadzonych osób przy ulicy Dzielnej w Warszawie.

Warszawa. Likwidacja Pawiaka – transporty do obozów koncentracyjnych i masowe egzekucje

Miejsce to od początku budziło grozę, kojarząc się z torturami i cierpieniem. Jednak ostatnie dni funkcjonowania Pawiaka były szczególnie dramatyczne. Więźniowie zostali wówczas podzieleni na trzy grupy. Prawie 2 tysiące osób wywieziono do niemieckich obozów zagłady, a kilkaset osadzonych stracono od razu w egzekucjach. Zaledwie niespełna 300 osób została objęta zwolnieniem.

Pawiak, będący dzisiaj symbolem walki o wolność i niepodległość Polski, stał się więzieniem politycznym od 1863 roku. Jednak to lata 1939-1944 były najtragiczniejsze. Historycy szacują, że od 2 października 1939 do 21 sierpnia 1944 przez mury więzienia przy ulicy Dzielnej przeszło około 100 tysięcy osób. Zginęło tam łącznie około 37 tysięcy więźniów, a kolejne 60 tysięcy zostało wywiezione. W sumie z Pawiaka zorganizowano 95 transportów do obozów koncentracyjnych i innych miejsc katorgi. W Pawiaku znajdował się oddział męski kobiecy – zwanym Serbią.

"Zobacz także: Spełniamy marzenie Powstańca. Przyłącz się do nas"

21 sierpnia 1944 roku Pawiak, jak również sąsiadujące z nim budynki, zostały wysadzone w powietrze.

Uroczystości upamiętnienia 76. rocznicy likwidacji więzienia rozpoczęły się już w środę 29 lipca od złożenia przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego kwiatów i zapalenia zniczy.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2v9kyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v9kyq