Trwa ładowanie...
d4c1w3q

Warszawa. 76. rocznica likwidacji więzienia Pawiak

30 lipca 1944 roku Niemcy wysłali ostatnie transporty więźniów do dwóch obozów koncentracyjnych. 1400 mężczyzn przewieziono do KL Gross-Rosen natomiast 400 kobiet trafiło do KL Ravensbruck.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Muzeum Więzienia Pawiak
Warszawa. Muzeum Więzienia Pawiak (East News)
d4c1w3q

Tydzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego, dokładnie 76 lat temu Niemcy zdecydowali o likwidacji więzienia Pawiak i ewakuacji osadzonych osób przy ulicy Dzielnej w Warszawie.

Warszawa. Likwidacja Pawiaka – transporty do obozów koncentracyjnych i masowe egzekucje

Miejsce to od początku budziło grozę, kojarząc się z torturami i cierpieniem. Jednak ostatnie dni funkcjonowania Pawiaka były szczególnie dramatyczne. Więźniowie zostali wówczas podzieleni na trzy grupy. Prawie 2 tysiące osób wywieziono do niemieckich obozów zagłady, a kilkaset osadzonych stracono od razu w egzekucjach. Zaledwie niespełna 300 osób została objęta zwolnieniem.

d4c1w3q

Pawiak, będący dzisiaj symbolem walki o wolność i niepodległość Polski, stał się więzieniem politycznym od 1863 roku. Jednak to lata 1939-1944 były najtragiczniejsze. Historycy szacują, że od 2 października 1939 do 21 sierpnia 1944 przez mury więzienia przy ulicy Dzielnej przeszło około 100 tysięcy osób. Zginęło tam łącznie około 37 tysięcy więźniów, a kolejne 60 tysięcy zostało wywiezione. W sumie z Pawiaka zorganizowano 95 transportów do obozów koncentracyjnych i innych miejsc katorgi. W Pawiaku znajdował się oddział męski kobiecy – zwanym Serbią.

"Zobacz także: Spełniamy marzenie Powstańca. Przyłącz się do nas"

21 sierpnia 1944 roku Pawiak, jak również sąsiadujące z nim budynki, zostały wysadzone w powietrze.

Uroczystości upamiętnienia 76. rocznicy likwidacji więzienia rozpoczęły się już w środę 29 lipca od złożenia przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego kwiatów i zapalenia zniczy.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4c1w3q

Podziel się opinią

Share
d4c1w3q
d4c1w3q