Trwa ładowanie...

Warszawa. Burmistrz Woli: Najstarsza czynszówka nie może zniknąć

W sobotę koparka zburzyła oficynę, na której podpiera się najstarsza kamienica czynszowa w Stolicy. Zgodę na rozbiórkę wydał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Sprzeciwiają się temu stołeczny konserwator zabytków i burmistrz Woli.

Warszawa. Burmistrz Woli: Najstarsza czynszówka nie może zniknąć
d1ic4w2
d1ic4w2

Chodzi o oficynę przy Łuckiej 8a. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał spółce J.M. Inwest Sp. z o.o. jej rozbiórkę. Wielu ze smutkiem i przerażeniem obserwowało doniesienia o destrukcyjnych działaniach koparki w sąsiedztwie najstarszej kamienicy czynszowej w Warszawie.

Na zburzenie oficyny nie pozwalał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Sprzeciwiali się temu również stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki i burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. BINP postawił na swoim. Nakaz rozbiórki uzasadnił następująco. "Stawiając na szali ochronę wartości zabytkowej i bezpieczeństwo ludzi, nadrzędną wartością z punktu widzenia organu nadzoru budowlanego stopnia powiatowego w analizowanym stanie faktycznym jest zachowanie bezpieczeństwa ludzi i mienia".

Warszawa. Walka o przetrwanie najstarszej czynszówki

Zburzenie oficyny postawiło na nogi wielu pasjonatów warszawskich zabytków. To dlatego, że oficyna sąsiaduje z najstarszą czynszówką w Warszawie, kamienicą Abrama Włodawera, która ma 144 lata. Ta jest cenna tym bardziej, że w całości przetrwała II Wojnę Światową. W ostatnim czasie kilka razy trawiły ją pożary.

Zobacz też: Sukces polskich archeologów. Nowe odkrycie w Etiopii

- To najstarsza kamienica czynszowa w Warszawie, która w całości przetrwała wojnę. W związku z tym zwracam się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z apelem o objęcie szczególnym nadzorem rozbiórki budynku oficyny przy ul. Łuckiej 8 i egzekwowanie zapisów wydanej decyzji. Prowadzone obecnie prace nie mogą doprowadzić do jakiego kolwiek uszkodzenia zabytkowego budynku frontowego - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Wcześniej stołeczny konserwator zabytków sugerował, że 144-letnia kamienica pobliskiej rozbiórki może po prostu nie przeżyć.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ic4w2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ic4w2