Trwa ładowanie...

Warszawa. Dr Paweł Grzesiowski o wyłączeniu klimatyzacji: to nieracjonalne. Ratusz odpowiada

Na początku kwietnia w warszawskiej komunikacji miejskiej wyłączono klimatyzację. Ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń Paweł Grzesiowski odpowiada: nie ma jak dotąd żadnych dowodów na szerzenie się wirusa w ten sposób. To nieracjonalne.

Share
Warszawa. Dr Paweł Grzesiowski o wyłączeniu klimatyzacji: to nieracjonalne. Ratusz odpowiada
db43lih

ZTM zwrócił się do przewoźników z prośbą o wyłączenie układów wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji. Pomysł ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w przestrzeni publicznej. Temperaturę w pojazdach kierowcy mają regulować... otwieraniem okien.

- To bardzo dziwne argumenty. Nie ma jak dotąd żadnych dowodów na szerzenie się wirusa poprzez klimatyzację - podkreśla Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń.

- Nie mogę się z tym zgodzić, to nieracjonalne. Wentylacja mechaniczna wymienia i filtruje powietrze. Dlaczego mielibyśmy się jej bać bardziej niż wtedy, gdy powietrze nie jest wymieniane na świeże? A już otwarte okna podczas jazdy tłoczą powietrze do środka, co powoduje, że powstaje ciąg powietrza, umożliwiający przeniesienie cząsteczek pary wodnej, do których przykleja się wirus, na większe odległości - dodaje.

db43lih

Koronawirus w klimatyzacji? Ratusz odpowiada

O komentarz poprosiliśmy rzeczniczkę stołecznego ratusza Karolinę Gałecką, która zwróciła uwagę na sprzeczne opinie w tej sprawie. Za przykład wzięła Kraków, gdzie zalecenie wyłączenia klimatyzacji wydał Powiatowy Inspektor Sanitarny.

- W tej chwili brak jest jednoznacznych rozporządzeń o charakterze centralnym dotyczących funkcjonowania klimatyzacji w przestrzeniach publicznych, a opinie ekspertów w tej sprawie różnią się - odpowiedziała

Zobacz też: Czy nie przesadzamy ze środkami ostrożności? prof. Pyrć ucina spekulacje

Rzeczniczka podkreśliła, że nie ma badań potwierdzających przyczynianie się klimatyzacji do rozprzestrzeniania koronawirusa, ale nie ma również badań potwierdzających pozytywne czy neutralne działanie klimatyzacji.

- Mieliśmy natomiast liczne prośby ze strony mieszkańców, którzy chcieli wyłączenia układu wentylacji w komunikacji zbiorowej, ZTM podjął decyzję o wprowadzeniu zalecenia wyłączenia układu klimatyzacji, tam gdzie jest taka możliwość - podsumowała.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

db43lih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db43lih