Trwa ładowanie...

Warszawa. E-kontrole już od stycznia. Specjalne kamery sprawdzą, czy kierowcy płacą za parkowanie

Warszawa ma nowe narzędzie do kontrolowania tego, czy ktoś zapłacił za parkowanie, czy nie. Jeszcze w listopadzie do stolicy przyjadą dwa samochody wyposażone w specjalne kamery. - System e-kontroli ruszy już w styczniu 2020 roku – informuje Zarządu Dróg Miejskich.

Warszawa. E-kontrole już od stycznia. Specjalne kamery sprawdzą, czy kierowcy płacą za parkowanieŹródło: ZDM, fot: ZDM
d1e8p2y
d1e8p2y

Władze ZDM nie mają wątpliwości, że e-kontrole pozytywnie wpłyną na egzekwowanie opłat w strefach płatnego parkowania. - Mogą też spowodować większą rotację miejsc, ponieważ celem opłaty parkingowej jest wymuszenie, by postój auta był jak najkrótszy, bo wówczas znacznie łatwiej znaleźć wolne miejsce parkingowe - oceniła rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka.

Samochody wyposażone w specjalny system e-kontroli przyjadą do Warszawy pod koniec listopada. Auta, o napędzie elektrycznym, mają kontrolować wyznaczone strefy parkowania. Dzięki kamerom zainstalowanym w autach możliwe będzie odczytanie tablic rejestracyjnych zaparkowanych aut.

– System porówna lokalizację wykonanych zdjęć z bazą płatnych miejsc postojowych, a następnie zweryfikuje, czy dany pojazd ma opłacone parkowanie. Jeżeli nie, wtedy kierowca otrzyma pocztą wezwanie do zapłaty opłaty dodatkowej – wyjaśnia rzeczniczka ZDM.

Leszek Miller komentuje expose Mateusza Morawieckiego

Stołeczne służby dodają, że kontrola każdy samochód ma być kontrolowany dwa razy, w krótkim odstępie czasu. Takie działania pozwoli uniknąć ewentualnej pomyłki, np. nie nakładać kar na kierowców którzy w momencie pierwszej kontroli płacili w parkomacie.

d1e8p2y

E-kontrole od stycznia w Warszawie. "Zbyt wielu ryzykuje"

W Warszawie pracuje obecnie 50 kontrolerów. - Dlatego też wiele osób ryzykuje, nie płacąc za parkowanie i licząc, że patrol pojawi się gdzie indziej – ocenia Karolina Gałecka z ZDM.

Według służb, dwa samochody wyposażone w system e-kontroli mogą osiągnąć skuteczność porównywalną z 10 patrolami pieszymi. – Dzięki temu liczba kierowców unikających opłaty i zajmujących miejsca postojowe w centrum powinna znacznie spaść – szacuje Gałecka.

Kolejną zaletą wprowadzenia e-kontroli ma być – według Zarządu Dróg Miejskich – usprawnienie obsługi mieszkańców.

– Dodatkowym benefitem e-kontroli, po zakończeniu fazy stabilizacji systemu, będzie możliwość rezygnacji z obowiązku wykładania biletu parkingowego w pojeździe, co znacznie ułatwi życie kierowcom – tłumaczyła.

d1e8p2y

Wezwania do zapłaty mają być wysyłane jedynie do tych kierowców, którzy rzeczywiście nie zapłacili za postój, a nie do tych, którzy np. nie włożyli biletu za szybę lub nie umieścili tam informacji o opłacie mobilnej.

E-kontrole od stycznia w Warszawie. 100 mln zł z opłat parkingowych

Warszawski Zarząd Dróg Miejskich wyliczył, że każdego dnia ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego korzysta ok. 140 tys. samochodów. W zeszłym roku przełożyło się to na 100 mln zł wpływów z opłat za parkowanie.

Pieniądze te trafiają do budżetu miasta, z którego remontowana, modernizowana i budowane są drogi i infrastruktura w Warszawie.

Decyzję o wprowadzeniu e-kontroli podjęła Rada m.st. Warszawy. Zakup systemu dofinansowano ze środków Unii Europejskiej.

Źródło: zdm.waw.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e8p2y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e8p2y