Trwa ładowanie...

Warszawa. Koncert artystów zakazanych. Zaśpiewa Białoruski Wolny Chór

Artyści w swoim kraju doświadczyli represji ze strony reżimu Łukaszenki. Występują w maskach, by chronić swoje rodziny. 10 września wystąpią w powstańczym muzeum z koncertem "Mury runą!", podczas którego zaśpiewają pieśni, za których wykonanie w Białorusi można iść do więzienia.

Warszawa. W Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi w piątek Białoruski Wolny Chór. Artyści śpiewają w maskach, ponieważ za wykonywanie pieśni z ich repertuaru grożą im surowe wyroki ze strony reżimu Łukaszenki (Facebook.com)Warszawa. W Muzeum Powstania Warszawskiego wystąpi w piątek Białoruski Wolny Chór. Artyści śpiewają w maskach, ponieważ za wykonywanie pieśni z ich repertuaru grożą im surowe wyroki ze strony reżimu Łukaszenki (Facebook.com)
d3thpfd
d3thpfd

Chórzyści z zespołu Wolny Chór to ludzie, którzy mają opozycyjne życiorysy. Wielu z nich poznało, co to znaczy pozbawienie wolności i tortury, bo zamykano ich do więzienia za walkę o wolność słowa. Nawet w Polsce nie czują się bezpieczni. Kryją swoje twarze, by nie mogła ich dosięgnąć zemsta Łukaszenki.

Stworzyli muzyczną formację w sposób spontaniczny, gdy zaczęły się protesty uliczne po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Podczas protestów pojawiali się na ulicach Mińska, aby śpiewać tradycyjne białoruskie pieśni i hymny.

Chór stał się symbolem białoruskiej rewolucji, która wciąż trwa. Wiadomo, że zwycięstwo nadejdzie, jest tylko kwestią czasu. Koncert "A mury runą" w Muzeum Powstania Warszawskiego to hołd dla wszystkich Białorusinów, nie tracą wiary i nie poddają się.

Warszawa. Artyści zakazani. Białoruski Wolny Chór zaśpiewa w Muzeum Powstania Warszawskiego

Artyści nie mogą żyć we własnej ojczyźnie, bo nie jest miejscem bezpiecznym, ale kontynuują swoją "muzyczną walkę" poza granicami, niosąc otuchę rodakom. Występowali już w wielu miastach Polski. W stolicy można było ich zobaczyć w zeszły weekend na Święcie Wisły.

d3thpfd

Historyczne białoruskie pieśni zostały uznane za ekstremistyczne, więc słuchacze koncertu, jaki odbędzie się 10 września o godzinie 19 w Sali pod Liberatorem, grozi na Białorusi od 8 do 15 lat więzienia. Wstęp jest bezpłatny, ale trzeba się zarejestrować na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ukryte pod Morzem Północnym. Skany 3D ujawniają ogromne kanały sprzed tysięcy do milionów lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3thpfd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3thpfd