Trwa ładowanie...
dpq7kso

Warszawa. Kończy się remont kamienicy Bergsona

Gruntowny remont przeszło przedszkole, znajdujące się w dawnym Gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych. Szczegóły w artykule.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kamienica Bergsona
Kamienica Bergsona (Urząd m.st. Warszawa, Fot: Urząd m.st. Warszawa)
dpq7kso

Mowa tutaj o kamienicy Bergsona, znajdującej się przy ulicy Jagiellońskiej 28 na Starej Pradze.

Budynek od początku pełnił funkcję szkoły oraz przytułku dla dzieci, jak również synagogi. Z czasem przytułek został przekształcony w przedszkole oraz powstał tam także Teatr Żydowski.

"Przedszkole nr 163 mieści się w skrzydle południowo-wschodnim zabytkowego gmachu i zajmuje cztery kondygnacje. Drugiego września 2020 roku placówka wznowiła działalność w nowych, zmodernizowanych wnętrzach. Nad wejściem głównym umiejscowiono odkryty w lipcu 2019 roku napis 'Sala imienia Niny Rotblatowej'. Inskrypcja na murze dotychczas znajdowała się nad wejściem do jednej z sal i upamiętnia prawdopodobnie donatorkę na rzecz przytułku. Podczas remontu odrestaurowano zabytkową klatkę schodową przedszkola, w tym ornamenty balustrad przedstawiające ptaki i kwiaty" – podaje Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

dpq7kso

Emilian Kamiński o powrocie teatrów do pracy. Wciąż nie brakuje problemów

Warszawa. Teatr Baj jeszcze we wrześniu

Centralną część budynku zajmuje natomiast Teatr Baj. Obecnie nadal prowadzone są tam prace remontowe. Jak zapowiada Urząd Miasta roboty instalacyjno-budowlane zakończą się maksymalnie do 15 września.

dpq7kso

"Teatr będzie miał dwie nowoczesne sale widowiskowe. Salę główną na piętrze ze 180 miejscami na widowni i ruchomą sceną oraz salę kameralną na trzecim piętrze dla grup do 25 osób. Na drugim piętrze przewidziano przestrzeń wystawowo-edukacyjną z Muzeum Lalek" – dodaje Karolina Gałecka.

W okolicy kamienicy przy Jagiellońskiej 28 powstał także nowy trawnik i zostały posadzone drzewa i krzewy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpq7kso

Podziel się opinią

Share
dpq7kso
dpq7kso