Trwa ładowanie...

Warszawa. Miasto nie zgodziło się na marsz narodowców w rocznicę Bitwy Warszawskiej

Warszawski ratusz nie zgadza się na organizację marszu narodowców w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Władze miasta uzasadniają swoją decyzję brakiem zgody na organizacje imprez masowych ze strony sanepidu.

Warszawa. Miasto nie zgodziło się na marsz narodowców w rocznicę Bitwy WarszawskiejWarszawa. Miasto nie zgodziło się na marsz narodowców w rocznicę Bitwy WarszawskiejŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d41j4a6
d41j4a6

Marsz Zwycięstwa przechodzi warszawskimi ulicami w rocznice Bitwy Warszawskiej od 2017 roku. Tym razem może być jednak inaczej.

Warszawa. Ratusz powołuje się na opinię sanepidu

Stołeczny ratusz nie zgodził się na przemarsz środowisk narodowych oraz na inne wydarzenie połączone z przemarszem ulicami Warszawy. Powodem jest zakaz organizowania wydarzeń masowych wydany przez sanepid. Decyzja inspektora sanitarnego ma związek z sytuacją epidemiczną w kraju.

"Zgromadzenie, w którym zadeklarowano udział ok. 20 000 osób nie powinno się odbyć, gdyż narusza aktualny stan prawny. Biorąc pod uwagę liczbę osób mogących brać udział w wydarzeniu oraz ich przemieszczanie się, należy zauważyć, że istnieje ryzyko zakażenia uczestników zgromadzenia, osób postronnych poprzez wydychane kropelki przez nosiciela bezobjawowego – nie mającego objawów chorobowych co w krótkim czasie może spowodować znaczny wzrost zakażeń wtórnych" - czytamy w opinii Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.

d41j4a6

Ratusz przypomniał także, że w związku z rozporządzeniem rządu z 7 sierpnia w zgromadzeniach może brać udział tylko do 150 osób.

Warszawa. Organizatorzy marszu będą się odwoływać

Z decyzją nie zgadzają się organizatorzy marszu, twierdząc, że ma ona charakter czysto polityczny. Zamierzają odwołać się od tej decyzji i zapowiadają, że marsz i tak przejdzie ulicami Warszawy.

Piontkowski o możliwej dymisji. "Decyzja w rękach premiera"

Narodowcy chcieli przejść spod pomnika Mikołaja Kopernika, Krakowskim Przedmieściem, Podwalem, następnie Długą i Kilińskiego na plac Krasińskich, gdzie Ruch Narodowy chciał uroczyście poświęcić sztandar partii.

d41j4a6

Władze Warszawy zwracają uwagę, że Marsz Zwycięstwa nie jest jedynym wydarzeniem, które nie może się odbyć z powodu epidemii koronawirusa. "W Polsce i na całym świecie jest epidemia koronawirusa. Specjaliści i lekarze w zdecydowany sposób odradzają tłumnego gromadzenia się, czego w naszym kraju zabraniają również przepisy wprowadzone przez administrację rządową. Odwołana została np. defilada wojskowa z okazji święta Wojska Polskiego" - podkreślają warszawscy włodarze w oficjalnym komunikacie ratusza.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41j4a6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41j4a6