Trwa ładowanie...

Warszawa. Mniej betonu, więcej zieleni. ZDM "usuwa" chodniki

Zarząd Dróg Miejskich rozpłytowuje niektóre chodniki. W ich miejsce sadzone są nowe rośliny.

Share
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Lindleya
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Lindleya
d3t19de

Drogowcy prowadzą różne działania, aby przestrzeń wspólną w mieście uczynić bardziej przyjazną. Jakiś czas temu informowaliśmy o likwidowaniu nielegalnych reklam i banerów przy drodze. Aktualnie Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że ulica to nie tylko jezdnia. Trwa zazielenianie stolicy.

Warszawa. Przybywa drzew i krzewów

Zarząd Dróg Miejskich odpowiedzialny jest m.in. za rozpłytowywanie chodników w stolicy.

d3t19de

"Działając w zgodzie z uchwaloną w zeszłym roku warszawską 'Strategią adaptacji do zmian klimatu' dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Zazielenienie ulic nie zawsze musi iść w parze z wielkimi inwestycjami polegającymi na kompleksowej przebudowie całych ulic. Nowe trawniki zakładamy również przy okazji mniejszych inwestycji lub zlecamy jako zupełnie osobne zadania" – wyjaśniają stołeczni drogowcy.

Dzika puma w Chile. Kolejny taki przypadek na ulicach Santiago

Za przykład może posłużyć tutaj remont sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej i Ekspresowej. Celowo rozpłytowany chodnik w tej okolicy został ponownie złożony według nowego już planu, który dawał przestrzeń dwóm trawnikom zamiast zabetonowanej całej przestrzeni wokół jezdni.

Podobna sytuacja ma miejsce także przy skrzyżowaniu Modlińskiej z ulicą Kowalczyka.

fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Modlińska
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Modlińska

Rozpłytowanie służy zmniejszeniu ilości betonu w mieście. W miejsce zabranych płyt chodnikowych sadzona jest trawa i rośliny. Efekty takiej pracy widać przy alei Szucha czy też na Nowym Zjeździe.

fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Nowy Zjazd
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Nowy Zjazd

Warszawa realizuje budżet obywatelski

W tego typu działaniach mają też swój udział sami mieszkańcy stolicy. Jak informuje ZDM projekt Zielona Świętokrzyska potwierdza tę tezę. Przed rozpoczęciem inwestycji na jednej z centralnych ulic Śródmieścia, miasto prowadziło konsultacje społeczne. Mieszkańcy zaproponowali swoją wizje.

Podobna modernizacja w ramach budżetu obywatelskiego planowana jest również na ulicy Francuskiej. Prac mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku.

fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Świętokrzyska
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Świętokrzyska

"Podstawowym założeniem jest zwiększenie powierzchni zielonej dzięki rozebraniu zbędnego betonu i kostki – w tym wybrukowanych powierzchni wyłączonych z ruchu, narożników skrzyżowań i wysepek. W sumie do rozbrukowania przeznaczono ponad tysiąc metrów kwadratowych nawierzchni w kilkudziesięciu miejscach. W to miejsce planujemy nowe nasadzenia: blisko 9 tysięcy krzewów irgi, róży i lilaku, a także byliny. Projekt obejmuje również budowę trzech ogrodów deszczowych" – dodają drogowcy.

d3t19de

Przypominamy, że ZDM w kwestii nasadzeń nowych roślin współpracuje ściśle z Zarządem Zieleni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d3t19de

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t19de
d3t19de