Trwa ładowanie...
holderName

Warszawa. Mniej betonu, więcej zieleni. ZDM "usuwa" chodniki

Zarząd Dróg Miejskich rozpłytowuje niektóre chodniki. W ich miejsce sadzone są nowe rośliny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Lindleya
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Lindleya
holderName

Drogowcy prowadzą różne działania, aby przestrzeń wspólną w mieście uczynić bardziej przyjazną. Jakiś czas temu informowaliśmy o likwidowaniu nielegalnych reklam i banerów przy drodze. Aktualnie Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że ulica to nie tylko jezdnia. Trwa zazielenianie stolicy.

Warszawa. Przybywa drzew i krzewów

Zarząd Dróg Miejskich odpowiedzialny jest m.in. za rozpłytowywanie chodników w stolicy.

holderName

"Działając w zgodzie z uchwaloną w zeszłym roku warszawską 'Strategią adaptacji do zmian klimatu' dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Zazielenienie ulic nie zawsze musi iść w parze z wielkimi inwestycjami polegającymi na kompleksowej przebudowie całych ulic. Nowe trawniki zakładamy również przy okazji mniejszych inwestycji lub zlecamy jako zupełnie osobne zadania" – wyjaśniają stołeczni drogowcy.

Dzika puma w Chile. Kolejny taki przypadek na ulicach Santiago

Za przykład może posłużyć tutaj remont sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Modlińskiej i Ekspresowej. Celowo rozpłytowany chodnik w tej okolicy został ponownie złożony według nowego już planu, który dawał przestrzeń dwóm trawnikom zamiast zabetonowanej całej przestrzeni wokół jezdni.

holderName

Podobna sytuacja ma miejsce także przy skrzyżowaniu Modlińskiej z ulicą Kowalczyka.

fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Modlińska
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Modlińska

Rozpłytowanie służy zmniejszeniu ilości betonu w mieście. W miejsce zabranych płyt chodnikowych sadzona jest trawa i rośliny. Efekty takiej pracy widać przy alei Szucha czy też na Nowym Zjeździe.

fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Nowy Zjazd
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Nowy Zjazd

Warszawa realizuje budżet obywatelski

holderName

W tego typu działaniach mają też swój udział sami mieszkańcy stolicy. Jak informuje ZDM projekt Zielona Świętokrzyska potwierdza tę tezę. Przed rozpoczęciem inwestycji na jednej z centralnych ulic Śródmieścia, miasto prowadziło konsultacje społeczne. Mieszkańcy zaproponowali swoją wizje.

Podobna modernizacja w ramach budżetu obywatelskiego planowana jest również na ulicy Francuskiej. Prac mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku.

fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Świętokrzyska
fot. Zarząd Dróg Miejskich, ulica Świętokrzyska

"Podstawowym założeniem jest zwiększenie powierzchni zielonej dzięki rozebraniu zbędnego betonu i kostki – w tym wybrukowanych powierzchni wyłączonych z ruchu, narożników skrzyżowań i wysepek. W sumie do rozbrukowania przeznaczono ponad tysiąc metrów kwadratowych nawierzchni w kilkudziesięciu miejscach. W to miejsce planujemy nowe nasadzenia: blisko 9 tysięcy krzewów irgi, róży i lilaku, a także byliny. Projekt obejmuje również budowę trzech ogrodów deszczowych" – dodają drogowcy.

Przypominamy, że ZDM w kwestii nasadzeń nowych roślin współpracuje ściśle z Zarządem Zieleni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName