Trwa ładowanie...

Warszawa najlepiej rozwijającym się społecznie powiatem w Polsce

Twórcy raportu badali trzy elementy rozwoju społecznego powiatów: zdrowie, edukację i zamożność mieszkańców

Warszawa najlepiej rozwijającym się społecznie powiatem w Polsce
dlvbjv8
dlvbjv8

Warszawa jest najlepiej rozwijającym się społecznie powiatem w Polsce, szczególnie w zakresie edukacji. Potwierdza to „Krajowy Raport w Rozwoju Społecznym. Rozwój regionalny i lokalny” przygotowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Twórcy raportu badali trzy elementy rozwoju społecznego powiatów: zdrowie, edukację i zamożność mieszkańców. We wszystkich trzech wskaźnikach Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu, utrzymując pozycję z 2007 r. Największą przewagę uzyskała we wskaźniku edukacji, osiągając 97,75 na 100 możliwych punktów (Kraków - 88,47). Składa się na to wysoki poziom stołecznego systemu edukacji, czyli badany odsetek dzieci w wieku 3-4 lata w edukacji przedszkolnej (całkowicie zależny od samorządu) oraz średnia z wyników egzaminu gimnazjalnego w części matematyczno-przyrodniczej.

We wskaźniku zamożności, stolica osiągnęła 99,83 punkty. Z kolei we wskaźniku zdrowia uzyskała 87,63 punkty. Wskaźnik ten ustalony został na podstawie oczekiwanej dalszej długości życia noworodka oraz zagregowanego współczynnika zgonów na nowotwory i choroby serca. Łączny Wskaźnik Lokalnego Rozwoju Spo­łecznego - LHDI (Local Human Development Index) dla Warszawy wyniósł 87,63 punkty.

Na kolejnych miejscach za Warszawą znalazły się powiat piaseczyński (LHDI – 80,75), pruszkowski (LHDI – 72,92), warszawski zachodni (LHDI – 72,48), Kraków (LHDI – 72,05) i Poznań (LHDI – 71,52).

dlvbjv8

Wskaźnik Lokalnego Rozwoju Spo­łecznego (Local Human Development Index – LHDI) został skonstruowany w oparciu o istniejącą i uznaną międzynarodowo metodologię Wskaźnika Rozwoju Społecznego (Human Development Index – HDI), która służy do badania rozwoju społeczno-ekonomicznego na poziomie krajowym.

dlvbjv8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlvbjv8